PEKING, BRATISLAVA. Pred týždňom zažila Čína jeden z najväčších smogov v tomto roku. Prvýkrát v histórii vyhlásil Peking najvyšší stupeň pohotovosti, zatvorené boli školy a autá jazdili na striedačku podľa párnych a nepárnych značiek.
Podľa mimovládky Berkeley Earth je kvalita vzduchu v niektorých častiach Číny tak zlá, že jeho celodenné dýchanie sa rovná vyfajčeniu štyridsiatich cigariet.
Čistý vzduch je preto v Číne žiadaným artiklom. Začínajúca kanadská firma môže tento dopyt využiť - podľa The Telegraph predáva vo fľašiach vzduch z národných parkov.
Fľaša za 14 eur
Firma Vitality Air pritom vznikla minulý rok ako vtip po tom, čo sa im podarilo na Ebay predať za menej ako pol dolára sáčok s horským vzduchom. Dnes portfólio rozšírili a ponúkajú stlačený vzduch naplnený v národnom parku Banff alebo v Lake Louise. Tri litre vzduchu vo fľaši vás vyjdú približne 14 eur, využiť ju môžete na približne 80 nádychov.
Firma začala predaj v Číne len pred dvoma mesiacmi. "Naša prvá dodávka 500 fliaš čerstvého vzduchu sa vypredala za štyri dni," hovorí pre Telegraph zakladateľ firmy Moses Lam. Teraz do Číny posielajú ďalších 4000, väčšina už je predaná.
Stránka firmy odporúča čerstvý vzduch k cvičeniu či na párty.
Loading
...
Strieľajú delami do vzduchu
Predaj čerstvého vzduchu nie je v Číne novinkou. Milionár Čchen Kuang-piao už predával plechovky so vzduchom z odľahlých čínskych regiónoch za 80 centov.
Čerstvý vzduch prirátala tento týždeň k účtu aj reštaurácia vo východočínskom meste Čang-ťia-kang. Zákazníci sa sťažovali, že reštaurácia účtuje jeden juan (asi 0,14 €) za filtračné zariadenie.
Čína sa vysporadúva so znečisteným ovzduším aj vodnými delami. Špeciálne upravené delá podľa magazínu Quartz rozprašujú v čase smogu do vzduchu vodu, aby na seba naviazali škodliviny a dopadali ako kvapky na zem. Mesto Guigang už objednalo päť takýchto diel.