PARÍŽ, BRATISLAVA. Pred týždňom, v prvom kole regionálnych volieb, skončili prví v šiestich z trinástich regiónov. Zlá ekonomická situácia, nezvládnutá migračná kríza aj nedávne útoky v Paríži sa stali témami, na ktorých tradičné strany strácali a Národný front (FN) získal. V nedeľnom druhom kole však krajne pravicová strana Marine Le Penovej zdanlivo prehrala a nezískala ani jeden región.
"Teraz nás už nič nezastaví," vravela Le Penová. Aj keď výsledky sú pre ňu určite sklamaním, popularita Národného frontu neustále rastie a aj s týmito voľbami dláždi cestu Le Penovej k prezidentskému postu. Strane sa podarilo strojnásobiť aj počet mandátov v regiónoch.
Čo teda stálo za Le Penovej prehrou a môžu výsledky volieb označovať jej súperi za úspech?
Loading
...

Prehra pre všetkých
Francúzske regionálne voľby
Keďže žiadna zo strán nezískala v prvom kole absolútnu väčšinu hlasov, koná sa druhé kolo. Toho sa môžu zúčastniť len kandidáti, ktorí získali aspoň 10 percent. Okrem toho sa môžu kandidáti z rôznych strán, ktorí napríklad získali po päť percent, spojiť a nominovať iného spoločného kandidáta alebo odporučiť toho druhého. V niektorých regiónoch sa socialisti vzdali a podporili republikánskych kandidátov.
"Dnes večer tu nie je žiadna úľava, žiadna sláva ani správa o víťazstve. Nebezpečenstvo krajnej pravice nebolo odstránené - od toho sme ďaleko - a ja nezabudnem na výsledky prvého kola aj uplynulých volieb," povedal podľa denníka Guardian po zverejnení výsledkov francúzsky premiér Manuel Valls z táboru socialistov.
Valls v reči vystihol hlavné problémy, ktorým tradičné strany čelia. Socialisti ani republikáni nedokázali dostatočne osloviť voličov a to, že Le Penová regióny nezískala, je skôr výsledok ich taktickej hry ako politického programu. Vládni socialisti, ktorí v prvom kole regionálnych volieb skončili tretí, totiž stiahli pred druhým kolom niektorých slabších kandidátov a paradoxne odporučili voliť konkurenčných republikánov.