Peking 11. apríla (TASR) - Japonsko dnes vyjadrilo hlboké znepokojenie v súvislosti so sériou násilných víkendových protestov v Číne proti novým japonským učebniciam, ktoré podľa demonštrantov úmyselne zakrývajú japonské vojnové dejiny.
Vyše 10.000 Číňanov sa zúčastnilo na demonštráciách v čínskej metropole Peking a dvoch juhočínskych mestách Kuang-čou and Šen-čen. Asi tisíc demonštrantov zaútočilo kameňmi na budovu veľvyslanectva Japonska v Pekingu, na ktorej porozbíjali okná. Protesty bol najväčšími v čínskom hlavnom meste od roku 1999, kedy Číňania zaútočili na americkú ambasádu po tom, ako americká raketa zasiahla čínske veľvyslanectvo v Belehrade počas vojny v Kosove. Väčšina protestných podujatí je v Číne zakázaná, no vláda občas povolí demonštrácie pred japonským veľvyslanectvom pri príležitosti kľúčových vojnových výročí.
Protijaponské nálady sú hlboko zakorenené u Číňanov, ktorých poburuje neochota Tokia pykať za svoju agresiu počas druhej svetovej vojny. Protesty v Číne prepukli minulý týždeň po tom, ako japonské ministerstvo školstva schválilo nové učebnice, ktoré podľa kritikov zľahčujú japonskú brutálnu kolonizáciu ázijských národov a útoky japonského vojska vrátane masového sexuálneho zneužívania ázijských žien.
Čínske nacionalistické skupiny organizujúce petíciu proti stálemu členstvu Japonska v Bezpečnostnej rade OSN však dnes vyzvali demonštrantov, aby sa upokojili.
Japonsko v septembri 1931 zaútočilo na čínske mesto Šen-jang, čo napokon viedlo k okupácii rozsiahleho teritória Číny až do kapitulácie Tokia na konci druhej svetovej vojny. Napriek tomu, že obchodné a investičné vzťahy medzi oboma krajinami sa zlepšujú, diplomatické vzťahy zostávajú stále chladné.