Káthmandu 5. januára (TASR) - V nepálskej metropole Káthmandu sa dnes začal summit Združenia krajín južnej Ázie pre regionálnu spoluprácu (SAARC), ktorú zatieňujú napäté vzťahy medzi Indiou a Pakistanom.
Na programe vrcholnej schôdzky SAARC sú otázky hospodárskej spolupráce medzi krajinami regiónu a boj proti terorizmu. Združenie prijalo pred 14 rokmi dohodu proti terorizmu, ktorá však do polovice decembra nehrala žiadnu osobitnú úlohu.
Indický premiér Atal Bíhárí Vádžpéjí i pakistanský prezident Parvíz Mušarráf sa podľa svojich vyjadrení počas summitu, ktorého otvorenie odložili z piatka na dnešný deň, neplánujú stretnúť za zatvorenými dverami a prediskutovať možnosti zmiernenia napätia.
Zhoršenie indicko-pakistanských vzťahov nastalo po samovražednom útoku na indický parlament 13. decembra, pri ktorom zahynulo 14 ľudí. India zo zodpovednosti za útok obvinili dve kašmírske separatistické skupiny so sídlom Pakistane.
Naí Dillí aj Islamabad zhromaždili jednotky svojich armád na tzv. kontrolnej línii, ktorá medzi oboma štátmi rozdeľuje Kašmír. O tento sporný himalájsky región viedli nukleárnymi zbraňami vybavení rivali dve z troch vzájomných vojen od získania nezávislosti v od Británie roku 1947.
V Káthmandu už v piatok rokovali ministri zahraničných vecí SAARC. Združenie vzniklo v roku 1985 a jeho členmi sú India, Pakistan, Nepál, Bhután, Bangladéš, Srí Lanka a Maledivy.