Vyplýva to z novej knihy o pretekoch veľmocí vo vývoji jadrových zbraní počas druhej svetovej vojny. Podľa nových zistení vedcov boli nacisti k výrobe atómovej bomby oveľa bližšie ako sa doteraz predpokladalo.
Nacistickí vedci robili pred koncom vojny pokusy s bombou, ktorú by dnes bolo možné označiť ako "špinavú" jadrovú bombu, napísal nemecký historik Rainer Karlsh vo svojej knihe "Hitlerova bomba", ktorá vyšla v marci tohto roku. Pri pokusoch v roku 1944 a začiatkom roku 1945 na ostrove Rügen v Baltskom mori aj v lesnatých oblastiach Nemecka asi 100 kilometrov južne od Berlína sa zneužívali aj väzni koncentračných táborov, ktorých stovky zomreli následkom testov s atómovou zbraňou strašnou smrťou.
Karlsch opiera svoje závery o novoobjavené a dosiaľ nepublikované dokumenty, vedecké správy a plány.
Podľa amerického historika Marka Walkera, ktorý je medzinárodne uznávaným expertom v otázke jadrového programu Tretej ríše, sú Karlschove závery veľmi presvedčivé. Našťastie však Hitlerova atómová bomba ani zďaleka nedosiahla obrovské devastujúce účinky amerických bômb zvrhnutých v roku 1945 na Hirošimu a Nagasiki.