Rím 8. apríla (TASR) - Pohreb pápeža Jána Pavla II. sprevádzali veľmi prísne bezpečnostné opatrenia. Nad Rímom sa vznášali policajné vrtuľníky a vojenské bojové lietadlá, stovky policajtov hliadkovali v uliciach smerujúcich na Námestie sv. Petra, pútnikom kontrolovali batožinu röntgenovými prístrojmi.
Príslušníci elitnej jednotky karabinierov vyzbrojených samopalmi boli rozmiestnení na prakticky každej dôležitej rímskej križovatke v snahe minimalizovať hrozbu teroristického útoku na viac ako 80 najvyšších predstaviteľov štátov a monarchov, ktorí sa zúčastnili na omši.
Stíhačky talianskeho letectva hliadkovali nad metropolou pripravené zabrániť útoku zo vzduchu na lídrov a katolíckych prelátov zhromaždených na Svätopeterskom námestí.
"Vychádzali sme z toho, že toto musí byť najbezpečnejšie miesto v Taliansku," povedal generálmajor Luciano Massetti, zástupca veliteľa letectva. "Nemyslím si, že v Taliansku sa niekedy vyvíjalo také úsilie na ochranu jediného miesta." Ako dodal, úrady predpokladali najhorší možný scenár - "hrozby prichádzajúce z neba - rýchle hrozby z rôznych smerov".
Autokolóny privážali VIP na námestie v rýchlom slede, s lídrami mimo dohľad za tmavými sklami limuzín.
Rovnako ako pútnici, aj biskupi museli prechádzať detektormi kovov postavenými pod kolonádami na vstupe na námestie. Kontroly spomalili prúd veriacich snažiacich sa dostať na námestie, na čo niektorí z nich reagovali protestnými pokrikmi a pískaním.
Od 02.00 h do 18.00 h zakázali premávku všetkým osobným aj nákladným autám s cieľom zmierniť nápor na Rím, ktorého 3,7-miliónová populácia sa v záplave pútnikov zdvojnásobila.
V hlavnom sídle rímskej polície, kde sa koordinovali bezpečnostné opatrenia s inými agentúrami, sledovali viac ako 50 bezpečnostných monitorov spojených s diaľkovo ovládanými kamerami umiestnenými na Námestí sv. Petra a na iných dôležitých miestach.
Šéf rímskej polície Marcello Fulvi uviedol, že na mieste je asi 8000 bezpečnostných agentov, vrátane 2000 uniformovaných policajtov hliadkujúcich na námestí a na hlavnom prístupovom bulvári. Ako dodal, do ulíc vyslali ďalších 1400 policajtov v civile.
Na strechy domov rozmiestnili ostreľovačov a bojové plavidlo námorníctva vyzbrojené torpédami strážilo pobrežie pri hlavnom meste. Na strategické miesta okolo Ríma umiestnili protilietadlové raketové batérie. Na žiadosť talianskych úradov NATO do Ríma vyslalo pozorovacie lietadlo AWACS.
Počas pohrebu uzavreli vzdušný priestor v okruhu osem kilometrov okolo talianskej metropoly a dopravu na hlavnom rímskom letisku Leonarda Da Vinciho obmedzili. Ešte vo štvrtok úrady zatvorili letisko Ciampino používané na civilné aj vojenské lety.
"Keďže lietadlá udržiavame na bojových hliadkach vo vzduchu prakticky 24 hodín denne, môžeme zasiahnuť okamžite s reakčným časom blízkym nule," povedal Massetti.
2 ari dem