Berlín 8. apríla (TASR) - Milióny ľudí v kostoloch a na námestiach v rôznych častiach sveta od Filipín po Poľsko dnes sledovali poslednú rozlúčku s pápežom Jánom Pavlom II.
Stovky veriacich sa zišli v katolíckych kostoloch v prevažne pravoslávnom Rumunsku, ktoré si pápeža uctilo vyhlásením dňa štátneho smútku.
Viac ako 100 ľudí prišlo do katedrály sv. Jozefa v Bukurešti. Bohoslužby sa konali aj v sedmohradských mestách Blaj a Kluž. Pred katedrálou v Kluži vyvesili obrovskú podobizeň pápeža so slovami "Nebojte sa Boha, ktorý sa stal človekom".
Na znak pocty pápežovi stiahli z nariadenia korunného princa Haakona na pol žrde zástavu na kráľovskom paláci v nórskom Osle. Zástavu opäť vytiahnu po skončení pohrebnej ceremónie vo Vatikáne.
Nórsko je prevažne luteránske, na rôznych miestach na jeho území však v priebehu týždňa slúžili omše za zosnulého Jána Pavla II.
Stovky ľudí sledovali pohreb na obrovskej obrazovke v katolíckej katedrále v Hongkongu. Pohreb vysielali naživo pre miestnu 250.000-ovú katolícku komunitu.
Katolíckeho vyznania je aj úradujúci hongkonský líder Donald Cang. Na území Hongkongu žije aj asi 150.000 žien prevažne katolíckeho vierovyznania z Filipín, pracujúcich ako pomocníčky v tamojších rodinách.
Stiahnutím štátnych zástav na pol žrde na vládnych budovách si pamiatku pápeža Jána Pavla II. pripomenulo Nemecko. Väčšina z najvyšších politických predstaviteľov krajiny bola na pápežovom pohrebe vo Vatikáne. Takmer polovica obyvateľov Nemecka je registrovaná ako katolíci, zvyšok tvoria prevažne protestanti alebo ateisti.
V Tokiu tibetský duchovný líder dalajláma vyzval ľudí, aby pokračovali v pápežovej misii šírenia mieru. "Predovšetkým sme stratili významnú ľudskú bytosť, lídra veľkého náboženstva, ale aj jednu veľmi dobrú ľudskú bytosť," vyhlásil. Približne 1500 Japoncov prišlo na omšu v Katedrále sv. Panny Márie.
V prevažne buddhistickej Srí Lanke, ktorú Ján Pavol II. navštívil v roku 1995, tamojšia najsledovanejšia súkromná televízia ART v reakcii na stovky telefonických žiadostí svojich divákov prerušila riadne vysielanie a odvysielala naživo pohrebnú ceremóniu vo Vatikáne. Mimoriadna omša bola naplánovaná v Katedrále sv. Lucie v Kolombe.
Asi 14.000 ľudí zaplnilo kriketové ihrisko v austrálskom Adelaide na bohoslužbe za pápeža, ktorý v minulom roku kritizoval Austráliu za jej sekulárne trendy a uviedol, že účasť na nedeľňajších bohoslužbách by nemala ustupovať do úzadia "pred takými vecami ako sú zábava a šport".
Pohreb vo Vatikáne ignorovali čínske štátne médiá, štátom kontrolovaná katolícka cirkev však v sobotu organizuje omšu za zosnulého pápeža. Oficiálna tlačová agentúra Sinchua v anglickej verzii svojej internetovej stránky uviedla stručnú správu o pohrebe, v čínskej verzii sa však o tejto udalosti nezmienila.