Telesné pozostatky pápeža Jána Pavla II. dnes o 14.20 h uložili v krypte pod Bazilikou sv. Petra.
V chráme sa zároveň uskutočnila záverečná časť pohrebného obradu. Konala sa bez prítomnosti kamier a za účasti úzkeho okruhu vysokopostavených vatikánskych hodnostárov a priateľov pápeža. Rituály spojené s pohrebom tak celkovo trvali približne sedem hodín. Začali sa už o 07.30 h, keď sa významní kňazi a pápežovi priatelia zišli na súkromnom obrade v Bazilike, počas ktorého telo Jána Pavla II. uložili do rakvy z cyprusového dreva.
Verejnosť bude mať možnosť navštíviť priestory pod chrámom a pomodliť sa pred pápežovým hrobom už v pondelok.
Smútok, potlesk a výkriky "svätý" sprevádzali poslednú rozlúčku s pápežom na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Na dojemný pohrebný obrad reagovali s pohnutím aj mnohí štátnici. Španielsky kráľ Juan Carlos II. mal počas pohrebu v očiach slzy.
Pred asi 200 politickými predstaviteľmi a asi 300.000 veriacimi označil kardinál Joseph Ratzinger, ktorý obrad celebroval, pápeža za nezabudnuteľného.
"Kto videl pápeža pri modlení, kto počul jeho kázne, ten na neho nezabudne," uviedol Ratzinger. Veriaci omšu opakovane prerušovali potleskom a výkrikmi "svätý" a "Ján Pavol". Obrovský potlesk sa ozval aj po tom, ako Ratzinger pripomenul, že pápež sa ukazoval veriacim až do konca aj napriek veľkému utrpeniu. "Teraz stojí Ján Pavol II. pri okne v dome Boha, pozerá sa na nás a požehnáva nás," vyhlásil nemecký kardinál.
Za pápeža sa počas pohrebného obradu, ktorý sa konal vo viacerých jazykoch, pomodlili aj predstavitelia východných cirkví.
Jána Pavla II. pochovajú na čestnom mieste v blízkosti hrobu prvého pápeža, apoštola Petra, kde do svojho blahorečenia spočíval pápež Ján XXIII. Rakvu s jeho telesnými pozostatkami uložia na základe jeho želania do zeme. Hoci pápež podľa svojho testamentu pôvodne uvažoval aj o tom, že by sa nechal pochovať v rodnom Poľsku, napokon toto rozhodnutie nechal na kardináloch.
Podľa vatikánskeho protokolu vložili pápežovo telo 2,5 hodiny pred začatím obradu do prvej z troch rakiev počas súkromného ceremoniálu v Bazilike sv. Petra za účasti vysokopostavených cirkevných hodnostárov a pápežových priateľov. Jeho osobný tajomník Stanislaw Dziwisz mu zakryl tvár bielou hodvábnou šatkou a telo pokropili svätenou vodou.
Pred začatím samotného obradu privítal americký arcibiskup James Harvey, ktorý je šéfom vatikánskeho protokolu, v čiernom odetých politických a cirkevných predstaviteľov. Štyria králi, päť kráľovien a približne 70 prezidentov a premiérov sa prišlo rozlúčiť s mužom, ktorý pomohol pádu železnej opony a vyzýval na jednotu medzi veriacimi.
Státisíce ľudí sa zhromaždili na Námestí sv. Petra, aby sa mohli zúčastniť na dnešnom pohrebnom obrade pápeža. Podľa talianskych médií bolo námestie zaplnené dávno pred 10.00 h, kedy sa pohrebný ceremoniál začne.
Pod holým nebom strávili dnešnú noc tisícky Poliakov, ktorí sa prišli do Vatikánu rozlúčiť so svojím najslávnejším rodákom. Skupiny mladých ľudí z Poľska prenocovali v spacích vakoch alebo stanoch, mnohí spali na brehu rieky Tiber či v autách neďaleko olympijského štadióna.
V skorých ranných hodinách sa zhromažďovali pútnici pred 25 veľkorozmernými obrazovkami rozmiestnenými po celom Ríme. Pred začiatkom pohrebného obradu sa začali striktné kontroly. Na všetkých vchodoch na Námestie sv. Petra musia pútnici, ako aj samotní biskupi a mníšky prejsť detektorom kovov. Dav ľudí sa preto posúval len pomaly.
Na ulici Via della Conciliazione zaregistrovala polícia niekoľko napätých momentov, pretože ľudia nerešpektovali pokyny policajtov. Tí vytvorili reťaze, aby tak mohli regulovať nápor pútnikov. Úrady ich opakovane vyzývali, aby pohreb sledovali na iných miestach Ríma prostredníctvom obrazoviek.
Riaditeľ civilnej ochrany Guido Bertolaso takisto adresoval výzvu pútnikom, aby neopúšťali mesto náhlivo. Ak sa totiž dnes vydajú na cestu domov všetci, treba rátať s dopravným kolapsom.
x x x x
Rozlúčiť sa s pápežom chcú aj obyvatelia najväčšej ázijskej katolíckej krajiny. Tisícky Filipíncov z celého súostrovia smerovali do parku vo filipínskej metropole Manila, aby sa modlili za pápeža. Jeho pohreb môžu sledovať na štyroch veľkých obrazovkách na mieste, kde Ján Pavol II. slúžil omšu počas návštevy Filipín pred desiatimi rokmi.
Manilský arcibiskup Gaudencio Rosales označil zhromaždenie za oslavu života Jána Pavla II,. ktorému sa dostalo búrlivého prijatia počas jeho dvoch návštev Filipín v období, keď krajina prechádzala ťažkým obdobím. Pri poslednej návšteve v roku 1995 prišli na omšu štyri milióny veriacich, čo predstavuje najväčšiu účasť na bohoslužbe počas pápežových ciest. Hoci mal Ján Pavol II. pôvodne v pláne zavítať na Filipíny aj pred dvoma rokmi, jeho zdravotný stav mu to napokon neumožnil.
Filipínska prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová, ktorá sa osobne zúčastňuje na pohrebe v Ríme, vyhlásila štátny smútok. Manila je oblepená plagátmi a fotografiami pápeža a vlajky sú stiahnuté na pol žrde.
Doplnené o 10.52 h.
x x x x
Asi 300.000 ľudí sa dnes zišlo v Krakove, aby spoločne na veľkoplošných obrazovkách sledovali pohreb pápeža Jána Pavla II. Mnohí z nich strávili celú noc pri vatrách po omši, na ktorej sa zúčastnilo okolo milióna ľudí. V Krakove pápež študoval a neskôr slúžil ako biskup a arcibiskup. Na nočnej bohoslužbe na rozľahlej lúke, kde pápež slúžil niekoľko omší počas svojich návštev v rodnom Poľsku, sa zišlo asi milión ľudí, ktorí toto priestranstvo premenili na more zapálených sviečok.
V hlavnom meste Varšava sa dnes na tri minúty rozozvučali sirény po tom, ako sa začala pohrebná ceremónia vo Vatikáne. Približne 25.000 ľudí zaplnilo Pilsudkého námestie, kde Ján Pavol II. celebroval omšu počas svojej prvej návštevy v Poľsku vo funkcii pápeža. Ďalších 2000 ľudí sa zišlo v Starom meste pred Kostolom sv. Anny, kde sledovali pohreb na veľkoplošných televíznych obrazovkách. Televízia a rozhlas radili ľuďom, aby si so sebou priniesli jedlo, vodu aj lieky. Mnohí mali so sebou prikrývky a skladacie sedačky.
V pápežovom rodisku Wadowice zaplnilo námestie pred Bazilikou Panny Márie, kde bol Ján Pavol II. pokrstený, asi 15.000 obyvateľov mesta aj priľahlých oblastí, aby sledovali pohreb na veľkej obrazovke. Pápežov pohreb sledovali aj milióny obyvateľov Mexika, ktoré si pápež mimoriadne obľúbil a ktorému pomohol ukončiť desaťročia pretrvávajúci antagonizmus medzi cirkvou a antiklerikálnym štátom.
Davy tisícov ľudí, držiacich sviečky a fotografie Jána Pavla II., sa zišli pri Bazilike Panny Márie z Guadalupe, najsvätejšom mieste v Mexiku, aby si vypočuli mimoriadnu bohoslužbu venovanú zosnulému pápežovi a na gigantických obrazovkách sledovali pohrebú ceremóniu prebiehajúcu na vatikánskom Námestí sv. Petra.
Na 30 minút sa rozozvučali smútočné zvony v katolíckych kostoloch v Bosne a Hercegovine. V celej krajine boli na pol žrde stiahnuté štátne zástavy.
Sarajevský filharmonický orchester na pápežovu počesť vo večerných hodinách zahrá v Národnom divadle v Sarajeve Mozartovo Requiem.
Asi 7000 veriacich prišlo na bohoslužbu do parížskeho Chrámu Matky Božej. Bránu katedrály po začatí omše vo Vatikáne zatvorili, pretože už bola preplnená, stovky ľudí však zostali aj napriek dažďu sledovať pohreb vonku na veľkoplošných obrazovkách. Dve veľké televízne obrazovky boli nainštalované aj vnútri baziliky na Montmartri, v ktorej sa zišlo asi 500 veriacich.
Doplnené o 13.34 h.
Autor: foto - reuters