New York 8. apríla (TASR) - Spojené štáty americké vo štvrtok odmietli viacero návrhov generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana na reformu Organizácie Spojených národov.
Administratíva prezidenta USA Georgea W. Busha zmietla zo stola návrh časového harmonogramu na nárast rozvojovej pomoci, odpustenie dlhov a nárast počtu členov Bezpečnostnej rady OSN.
Annan 21. marca pri predstavení návrhu najrozsiahlejších zmien OSN od jej založenia v roku 1945 odporučil vytvorenie nových kritérií pre pomoc v boji proti chudobe, novú organizáciu pre ľudské práva, odsúdenie všetkých foriem terorizmu a sériu organizačných reforiem. Zopakoval tiež predošlé odporúčanie, aby bola BR OSN rozšírená z 15 na 24 členov.
Annan vyslovil želanie, aby Valné zhromaždenie OSN o reforme rozhodlo do septembra.
Mnohí jeho správu vnímajú ako snahu obnoviť dôveru vo svetovú organizáciu, ktorou otriasla diskusia okolo vojenského zásahu v Iraku, korupcia v programe ropa za potraviny a odhalenia sexuálneho zneužívania, ktorého sa dopustili príslušníci mierových síl OSN.
Bushova vláda podporila Annanove návrhy ohľadom bezpečnosti, ľudských práv, terorizmu a nekonvenčných zbraní, ale odmietla návrh časového harmonogramu na nárast rozvojovej pomoci v záujme globálneho boja s chudobou, odpustenie dlhov a nárast počtu členov Bezpečnostnej rady OSN.
Poradkyňa ministerky zahraničných vecí USA Shirin Tahir-Kheliová okrem toho uviedla, že Spojené štáty sa nechcú podriaďovať umelo stanoveným termínom, čím narážala na Annanovu požiadavku rozhodnúť o jeho návrhu do septembra. Podotkla tiež, že je nereálne prijímať reformy OSN a rozvojové opatrenia v jednom balíku.
Annan v správe predložil časový plán na vyčlenenie 0,7 percenta národného produktu krajín na to, aby sa "chudoba stala históriou". USA za Bushovho prezidentovania zvýšili výdavky na zahraničnú pomoc o 90 percent a momentálne vynakladajú na rozvoj 0,13 percenta hrubého domáceho produktu. Podobne sú na tom aj viaceré európske štáty, ale Británia a Francúzsko chcú akceptovať Annanove návrhy v tejto oblasti.