februára v Bejrúte zahynul libanonský expremiér Rafík Harírí a 17 ďalších osôb.
Pätnásťčlenný orgán OSN na rokovaní prijal návrh na zriadenie nezávislej medzinárodnej komisie po tom, ako predchádzajúci tím Spojených národov konštatoval, že libanonské úrady sa pri vyšetrovaní atentátu dopustili závažných chýb.
Počas trojtýždňovej práce skupiny vedenej zástupcom šéfa írskej polície Petrom Fitzgeraldom si vyšetrovatelia prezreli miesto atentátu a vypočuli svedkov i mnohých libanonských politikov.
Podľa správy bol na mieste útoku abnormálny chaos a nedostatok koordinácie medzi libanonskými bezpečnostnými zložkami. Tri telá obetí sa našli dokonca až niekoľko dní po výbuchu, čo je jasným dôkazom nedbanlivosti, pokusu o zastieranie faktov a nedôsledných očisťovacích prác na mieste atentátu.
Libanonské úrady aj veľmi rýchlo odstránili z miesta explózie vraky motorových vozidiel, čo vyvoláva podozrenie, že chceli predísť tomu, aby ich nezávislí vyšetrovatelia preskúmali. Buldozér ešte v tú noc zahrnul kráter po výbuchu.
Aj keď prosýrski predstavitelia Libanonu uviedli, že akceptujú medzinárodné vyšetrovanie atentátu na bývalého premiéra Harírího, správu OSN označili za "hrubú a nediplomatickú".
Libanonská opozícia od začiatku podozrieva z atentátu sýrsku a libanonskú tajnú službu a požaduje jeho dôkladné vyšetrenie a potrestanie vinníkov.