New York 7. apríla (TASR) - Plány generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana na reformu svetovej organizácie narazili dnes na bariéru kritiky zo strany rozvojových krajín poukazujúcich na to, že príliš veľký dôraz sa kladie na vojenskú intervenciu a príliš malý na boj s chudobou.
Počas prebiehajúceho dvojdňového zasadania Valného zhromaždenia OSN sa štáty verejne po prvý raz vyslovovali k Annanovým návrhom na reformu OSN pred septembrovým summitom o rozvoji, bezpečnosti a ľudských právach. Rozvojových štátov je vo VZ OSN väčšina.
Medzi Annanovými odporúčaniami je časový plán pre bohaté krajiny na boj s biedou v chudobných štátoch, odsúdenie všetkých foriem terorizmu vrátane samovražedných útočníkov, reforma Komisie OSN pre ľudské práva či rezolúcia o tom, kedy je vojenská intervencia oprávnená.
Alžírsko a Pakistan boli predovšetkým kritický k "zodpovednosti chrániť", ktorá by mohla oprávniť vonkajšiu vojenskú intervenciu so zámerom zachrániť ľudí spod genocídy. Podľa pakistanského veľvyslanca Munira Akrama by o tom rozhodovali veľké a mocné štáty a mohli by to zneužiť voči slabším. Aj napriek kritike OSN zo strany USA sa mnoho štátov na rozvojovom "juhu" domnieva, že Annan sa priklonil príliš k Washingtonu a bohatému "severu".
Africké štáty spolu s latinskoamerickými vyjadrili názor, že pozornosť by sa mala sústrediť na znižovanie dlhov, slobodnejší trh, transfery technológií a globálne finančné systémy, a nie iba balíky pomoci a núdzovú výpomoc.
Podľa Číny musia reformy OSN odrážať obavy rozvojových krajín a efektívne zvrátiť trend preferujúci bezpečnosť pred rozvojom, keď tento trend charakterizoval OSN po dlhý čas. Čína tiež spolu s ďalšími štátmi varovala pred uponáhľaním reforiem, najmä rozšírením Bezpečnostnej rady. Peking, spochybňujúci kandidatúru Japonska, presadzuje skôr konsenzus ako hlasovanie o jednotlivých plánoch. Naopak, 25 štátov Európskej únie vyjadrilo Annanovmu plánu podporu. Spojené štáty kritizovali Annanovo presadzovanie rezolúcie o tom, kedy je obranná vojenská akcia legálna, a spochybňovali zvyšovanie rozvojovej pomoci.