Moskva 7. apríla (TASR) - Moskovské oddelenie Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) odtajnilo dokumenty o odpore sovietskych väzňov v nacistických vyhladzovacích táboroch počas druhej svetovej vojny a predalo ich štátnemu vojenskému archívu. Informovala o tom v stredu ruská agentúra Ria Novosti.
Účelom tejto myšlienky je poskytnúť historikom väčšie písomné dôkazy, aby boli schopní stanoviť historickú pravdu o udalostiach druhej svetovej vojny, ktoré doposiaľ zostávali zahalené rúškom tajomstva, uviedol počas odovzdávacej ceremónie šéf moskovského oddelenia FSB Viktor Zacharov.
Vladimir Korotajev, prvý námestník riaditeľa štátneho vojenského archívu, ktorý od FSB dokumenty prebral, poukázal na to, že stránky dejín druhej svetovej vojny súvisiace s pobytom Sovietov v nacistických táboroch patria medzi najmenej prebádané a najviac tragické. Uviedol, že personál archívu sa snaží odpovedať na všetky otázky ľudí, ktorí sa snažia zistiť niečo o osude členov svojich rodín väznených v tých časoch v nemeckých táboroch.
Podľa tlačového oddelenia FSB môžu byť dokumenty rozdelené do troch blokov. Jeden z nich obsahuje knihu nazvanú Vyhladzovací tábor Buchenwald: 1937-1945. Kniha obsahuje pamäte a záznamy vojnových zajatcov a politických väzňov - členov tajného protinacistického Ruského výboru, ktorý v Buchenwalde operoval. Tiež obsahuje mapy tábora a diagramy štruktúry tajného výboru.
Druhý blok obsahuje dokumenty a rukopisy organizácie Únie vojnových zajatcov, ktorá operovala v zajateckom tábore Hemer neďaleko Dortmundu na severozápade Nemecka.
Tretí blok obsahuje archív tajnej protinacistickej organizácie, ktorá pôsobila v nemeckých zajateckých táboroch pod názvom Leninova Stalinova strana.
12 dod juh