Natália Jadryšniková (vpredu) so svojimi žiakmi, študujúcimi čínske umenia. FOTO - ARCHÍV |
Natália Leonidovna Jadryšniková (42) má neslovenské meno a uhrančivý pohľad ázijských očí, no žije v Bratislave. Učí tu čchi-kung a tchaj-ťi. Sú to čínske umenia založené na filozofii a harmónii vesmíru a na zákonoch prúdenia energií (po čínsky čchi).
Narodila sa v uralských horách spájajúcich Európu s Áziou. "To predurčilo môj osud," hovorí. Ruská krv je v nej zmiešaná s krvou uralského národa Mansi. Je to prapôvodný ugrofínsky kmeň, ktorý sa usadil na Urale. Dnes žije len 6-tisíc jeho pôvodných obyvateľov.
"Mansi v preklade znamená človek. Keď som bola dieťa, chcela som byť čarodejnicou, ale, žiaľ, zistila som, že čarodejnícky inštitút neexistuje." Vyštudovala teda ruský jazyk a filológiu a pochopila, že "čarodejnícka škola, to je samotný život".
Už v škole stretla Natália Jadryšniková svojho budúceho manžela - učiteľa a psychológa. Aj jeho zaujímala ľudská energia a práca s ňou. "Zaoberal sa akupunktúrou a ázijskou filozofiou. Pochopili sme, že čínske umenia nám dávajú väčšiu mieru slobody ako prednášanie v inštitúte."
Odišli preto zo zamestnania a odsťahovali sa do Moskvy. Tu sa stretli s dôležitým mužom ich života - taoistickým majstrom Daj Čchaom. Písal sa rok 1996 a v Rusku sa menila politická garnitúra. Jadryšnikovci sa rozhodli emigrovať.
Na Slovensko sa dostali náhodou a tu aj zostali. Prvé obdobie spolu budovali školu čchi-kungu atchaj-ťi. Po šiestich rokoch sa manžel Jadryšnikovej vrátil do Ruska. Ona si založila vlastnú školu čchi-kungu a tchaj-ťi.
"Keď som zostala sama v cudzine, prežívala som najťažšie roky svojho života. Pýtala som sa - sú tvoje poznania skutočné alebo len papierové? No vôľa víťaziť, pomoc žiakov a filozofia, ktorú som získala od majstrov, mi pomohli prekonať najťažšie prekážky."
K nim patrí aj prekonanie svojej choroby - narodila sa s ťažkým chronickým ochorením tráviaceho systému. "Lekári mi predpovedali, že v štyridsiatke budem invalidom." Pre toto drobné žieňa to bolo životnou výzvou. K 40. narodeninám si preto mohla udeliť darček - zvládla skúšky šaolinského kung fu.
"Pre mňa je to osobná výhra," usmieva sa pani Natália. "Som z rodiny, kde mali všetci dobrý vzťah k športu. Môj brat je maratónskym bežcom, moje netere a synovci sú vrcholovými gymnastami. Máme radi pohyb, život, víťazstvá."
MILICA PÁLFYOVÁ