Viedeň 4. januára (TASR) - Nariadenie rakúskeho ministra priemyslu Martina Bartensteina, podľa ktorého bude Rakúsko importovať elektrický prúd zo Slovinska, Maďarska a Slovenska, vyvolalo na rakúskej vnútropolitickej scéne nemalý rozruch, konštatuje dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.
Proti Bartensteinovmu úmyslu sa vo štvrtok vehementne postavila hovorkyňa opozičných sociálnych demokratov (SPÖ) pre oblasť ekológie Ulli Simová a generálny tajomník koaličných slobodných (FPÖ) Karl Schweitzer. Obaja politici argumentujú tým, že prúd pre Rakúsko bude produkovaný v nebezpečných jadrových elektrárňach.
Treba však zároveň povedať, že oficiálna línia socialistov i slobodných s Bartensteinovým rozhodnutím súhlasí a kritizovaného ministra si vedenia oboch strán zobrali dokonca pod svoje ochranné krídla.
Vládnuca Rakúska ľudová strana (ÖVP) je pevne rozhodnutá otvoriť domáci trh pre elektrinu z Východu. Proti tomuto rozhodnutiu presne podľa očakávania ostro vystupujú Zelení.
Der Standard pripomína v tejto súvislosti, že kto počúva pozorne celú debatu o najnovšom rozhodnutí člena kabinetu Wolfganga Schüssela, akoby počúval echo diskusie okolo prvej a poslednej rakúskej atómovej elektrárne v Zwentendorfe. Klasický rakúsky konzument sa síce rád rozčúli nad jadrovými elektrárňami u susedov, je mu však napokon jedno, odkiaľ dostane prúd - hlavne aby bol cenovo čo najvýhodnejší.
Rakúsko je principiálne proti energii, vyrobenej z atómu, pripomína denník. Zároveň ironicky konštatuje, že tento princíp väčšine rakúskych občanov stačí na to, aby pripravovali protestné akcie proti českému Temelínu, avšak celkovo sa o energetickú politiku nestarajú.
Stačilo by pritom tak málo: uprednostniť odber elektrickej energie od dodávateľa, schopného vyrobiť elektrinu napríklad z obnoviteľných zdrojov. To by ale Rakúšania museli prekonať samých seba a aj o niečo hlbšie načrieť do peňaženiek. A na to je väčšina obyvateľstva alpskej republiky príliš pohodlná. Stačí sa len troška porozčuľovať nad dovozom energie, vyrobenej z atómu, píše liberálny Der Standard.