Madrid 6. apríla (TASR) - K roztržke došlo dnes v španielskom parlamente počas minúty ticha na počesť zosnulého pápeža Jána Pavla II., keď sa 12 ľavicoví poslanci odmietli aj napriek výzve predsedu dolnej komory parlamentu postaviť.
Predsedajúci Manuel Marín vyzval na úvod zasadnutia poslancov, aby si minútou ticha uctili postojačky pamiatku pápeža. Dvanásti poslanci z radov socialistov, Zjednotenej ľavice a Zjednotenej ľavice Katalánska, však zostali sedieť. Ako neskôr uviedol jeden z katalánskych ľavičiarov Joan Tarda, "minúta bola pridlhá". Jeho skupina údajne nemala nič proti Marínovmu návrhu, no rozhodla sa jeho výzvu neakceptovať, pretože sa považuje za "radikálne svetskú". Niektorí členovia strany sa však postavili.
Viacerí poslanci sa na zasadnutí nezúčastnili, pretože nesúhlasili s minútou ticha. Jeden z predstaviteľov katalánskych ekosocialistov to odôvodnil tvrdením, že takýmto spôsobom si neuctili ani pamiatku iných hláv štátov. Konzervatívna tlač označila správanie poslancov za provokáciu a prejav chýbajúceho rešpektu.
Kritika sa zosypala aj na hlavu španielskeho premiéra Josého Luisa Rodrígueza Zapatera, ktorému opozičná Ľudová strana vyčíta, že ako jeden z mála šéfov vlád nevydal osobné stanovisko k smrti Jána Pavla II. a považuje jeho postup za nezvyčajný. Zapatero sa obhajuje tvrdiac, že stanovisko v mene vlády je postačujúce.
Zjednotená ľavica vyzvala premiéra, aby vysvetlil, prečo španielska štátna televízia venuje podľa nich "nadmernú" pozornosť pápežovej smrti.
Hoci je Španielsko prevažne katolícke, od roku 1978, keď sa nastolila demokracia po smrti diktátora Francisca Franca, sa krajina stáva čoraz viac sekulárnym štátom.