Rím 6. apríla (TASR) - Počet pútnikov, ktorí v posledných dňoch zavítali do Ríma, už prekročil jeden milión. Tisíce ľudí pritom stále stoja v rade pred Bazilikou sv. Petra, aby mohli vzdať hold pápežovi Jánovi Pavlovi II., ktorého telesné pozostatky sú v chráme vystavené.
Na piatkovom pohrebe sa očakáva najväčšia účasť zo všetkých pápežských pohrebov. Doteraz najviac ľudí prišlo na pohreb pápeža Pia XII. v októbri 1958. Eugenio Pacelli zomrel na zlyhanie krvného obehu po trojdňovom smrteľnom boji vo veku 82 rokov po 19 rokoch pôsobenia na Petrovom stolci. Jeho smrť konštatoval vtedajší kamerlengo, francúzsky kardinál Eugene Tisserant, ktorý mal tiež na starosti prípravu obradov.
Vatikánsky denník L'Osservatore Romano opisuje pohreb Pia XII. ako najväčší v dlhej histórii Ríma, pričom prekonal aj pohreb Júlia Cézara.
Telesné pozostatky Pia XII. vystavili najprv v Lateránskej bazilike a za zvonenia všetkých zvonov vo Večnom meste ho v slávnostnej procesii niesli ulicami okolo Kolosea cez rieku Tiber do Baziliky sv. Petra. Popri katafalku prešlo vtedy vyše 500 ľudí za minútu. Pohreb vysielala televízia v priamom prenose.
Balzamovanie tela mal na starosti kontroverzný osobný lekár Ricardo Galeazii-Lisi, ktorý chcel použiť novú experimentálnu metódu a ponechal orgány na svojom mieste. V jej dôsledku však došlo k rýchlemu rozkladu tela. Keď pohrebný voz počas prevozu z Lateránskej baziliky do Baziliky sv. Petra nakrátko zastal, bolo podľa pápežovho životopisca Johna Cornwella počuť hrozný krik. Orgány počas procesu rozkladu pukli, počas vystavenia v bazilike sa sfarbila pápežova tvár - najprv na sivo, potom na zeleno, neskôr zostala krvavo červená, až napokon celá nedôstojná udalosť skončila tým, že nos sčernel a ešte pred samotným pohrebom odpadol. Zápach bol taký neznesiteľný, že jeden zo strážcov odpadol. Keď telo prekladali do prvej z troch truhiel, kamery urobili diskrétny záber iným smerom.
Okamžite po týchto udalostiach sa ozvali kritici tvrdiaci, že "nehygienické okolnosti akoby boli pochmúrnou záverečnou scénou najabsolutistickejšieho pontifikátu v moderných dejinách".
Doktor Galeazzi-Lisi urobil okrem toho tajne fotografie zomierajúceho pápeža a predal ich za 25.000 dolárov francúzskemu časopisu Paris-Match.