Vatikán 6. apríla (TASR) - Taliansko sprísňuje protiteroristické opatrenia v súvislosti s piatkovým pohrebom pápeža Jána Pavla II. Stíhačky sú už pripravené, ostreľovači rozmiestnení na strategických bodoch, polícia prehľadáva labyrint kanalizácie a vodovodov pod Rímom s cieľom nájsť prípadné bomby.
Taliani majú bohaté skúsenosti s protiteroristickými opatreniami - zo summitu Severoatlantickej aliancie v roku 2003, medzinárodného stretnutia mladých skautov, návštev amerických prezidentov. Vtedy však mal Rím mesiace na prípravy, teraz ide o dni.
Niekoľko miliónov veriacich a asi 200 popredných svetových predstaviteľov, ktorí by mali prísť v piatok do talianskej metropoly, robia z Ríma zaujímavý cieľ pre ktorúkoľvek teroristickú skupinu. Talianske úrady tvrdia, že urobili všetko pre to, aby zabránili možnému útoku počas pápežovho pohrebu. Bezpečnostné opatrenia sa prijali na letiskách, staniciach, ako aj na ostatných miestach s vysokou koncentráciou ľudí. Vzdušný priestor nad Rímom bude v piatok zrejme uzavretý. Pre komerčnú prepravu sa uzavrie zrejme aj letisko Ciampini využívané na vojenské i civilné účely a hlavné rímske letisko Fiumicino, ležiace 26 kilometrov od hlavného mesta, bude pravdepodobne fungovať len s obmedzeniami.
Taliansko nebolo v posledných rokoch priamym cieľom medzinárodného terorizmu, avšak v 70. a 80. rokoch minulého storočia uskutočnili niekoľko útokov palestínske skupiny.
Rovnako ako ostatné krajiny aj Taliani si uvedomujú možnú hrozbu terorizmu najmä v súvislosti s útokmi v USA a Španielsku. Európske krajiny posilnili cezhraničnú spoluprácu a systém výmeny informácií, no mnohí experti to považujú za nepostačujúce.
Talianska polícia zadržala po útokoch v New Yorku niekoľko desiatok podozrivých. V Miláne, kde sa uskutočnilo vypočúvanie členov moslimskej extrémistickej bunky so sídlom v severnom Taliansku, súd po prvý raz od septembrových útokov v USA vyniesol rozsudok v súvislosti s organizáciou al-Káida, v ktorom uznal siedmich Tunisanov vinnými z pomáhania pri falšovaní dokumentov pre túto teroristickú organizáciu. Medzi odsúdenými bol aj šéf logistických operácií al-Káidy v Európe.
Na pohrebe sa očakáva účasť desiatok monarchov, prezidentov a premiérov. Americkú delegáciu povedie prezident George W. Bush, pričom príde aj jeho otec, bývalý prezident George H.W. Bush, ďalší niekdajší prezident Bill Clinton a ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová.
Podľa odhadov prídu do Ríma štyri milióny pútnikov a turistov. Poľské ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že do Talianska sa chystajú dva milióny Poliakov.
Takmer 10.000 policajtov, ktorí pôsobia v Ríme, posilní asi 6500 kolegov z celej krajiny. Približne 5000 z nich sa rozmiestni po Vatikáne a Ríme, zatiaľ čo ostatní budú tvoriť sprievod oficiálnych delegácií.