SME

Pokus o vyslovenie nedôvery rakúskej vláde stroskotal

Viedeň 5. apríla (TASR) - Rakúsky prezident Heinz Fischer nevidí podľa vlastných slov dôvod, aby využil svoje ústavné právo a rozpustil zákonodarný zbor ...

Viedeň 5. apríla (TASR) - Rakúsky prezident Heinz Fischer nevidí podľa vlastných slov dôvod, aby využil svoje ústavné právo a rozpustil zákonodarný zbor krajiny. Hlava alpskej republiky to vyhlásila dnes vo Viedni po konzultáciách s predstaviteľmi štyroch parlamentných strán.

Po pondelkovej demisii predsedníčky koaličných slobodných Ursuly Haubnerovej a vzniku nového subjektu - Združenia za budúcnosť Rakúska (BZÖ) pod vedením korutánskeho hajtmana Jörga Haidera sa dnes rakúsky prezident stretol s kancelárom i vicekancelárom krajiny, mimochodom už predstaviteľom spomínanej novej strany, ako aj s lídrami opozičných sociálnych demokratov a zelených.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia súčasnej koalície ubezpečili prezidenta podľa jeho slov o nerušenom pokračovaní práce vládneho kabinetu, ktorý naďalej disponuje potrebnou väčšinou v parlamente. Práve zabezpečenie politickej stability v alpskej republike označil jej najvyšší predstaviteľ za mimoriadne dôležité pri zohľadnení faktu, že s platnosťou od 1. januára 2006 bude Rakúsko úradujúcou predsedníckou krajinou Európskej únie.

Ak by stabilita krajiny bola ohrozená, vyžiada si to novú analýzu situácie, upozornil Heinz Fischer a dodal, že vývoj na vnútropolitickej scéne bude aj naďalej pozorne sledovať.

Kým Fischerov dlhoročný stranícky kolega, líder sociálnych demokratov Alfred Gusenbauer označil za pikantné, že garantom stability by sa mal stať práve Jörg Haider, ale s prezidentovými závermi súhlasil, predseda zelených Alexander Van der Bellen dal najavo, že by uprednostnil vypísanie predčasných volieb.

SkryťVypnúť reklamu

Boli to práve zelení, ktorí dnes vo viedenskom parlamente predsa len predložili návrh na vyslovenie nedôvery vláde kancelára Wolfganga Schüssela. Ten však prítomní poslancom zamietli pomerom hlasov 94:84.

Jörg Haider už v pondelok vyhlásil, že novozaložené BZÖ (združujúce viacerých doterajších prominentov Slobodnej strany Rakúska, FPÖ) ostáva vo vládnej koalícii.

O post predsedu v "pôvodnej FPÖ" sa bude po demisii Haiderovej sestry Ursuly Haubnerovej uchádzať na zjazde v Salzburgu 23. apríla šéf viedenskej organizácie strany Heinz-Christian Strache.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 014
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 196
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 179
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 4 905
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 365
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 757
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 056
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 620
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Robíte to naschvál, alebo ste naozaj takí neschopní?


106
O otvorení vlastnej kaviarne snívala už v Londýne.

V Bratislave si otvorila kaviareň Múza v šálke.


8
Pohreb pápeža Františka bude v sobotu 26. apríla 2025.

Pohreb bude v sobotu 26. apríla.


7
Vladimír Országh

Craig Ramsay sa zotavuje zo zápalu pľúc.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu