Rím 5. apríla (TASR) - Veľmi ťažko nesie koalícia talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho ťažkú porážku v regionálnych voľbách, v ktorých si koaličný tábor vybojoval víťazstvo len v dvoch z 13 regiónov.
Stredoľavá aliancia opozičného lídra Romana Prodiho sa presadila nielen v tradičných ľavicových baštách ako Toskánsko, Emiglia Romagna či Umbria, ale aj v Piemonte a Ligúrii, kde doteraz vládla Berlusconiho centristická pravica.
Koalícia utrpela porážku aj v regiónoch Abruzzi a Kalábria. V Apúlii prehral Raffaele Fitto z Berlusconiho strany Forza Italia s komunistickým kandidátom Nikim Vendolom, ktorý sa otvorene priznal k homosexualite. Kandidáti vládneho zväzku uspeli len v Benátsku a Lombardii, dvoch priemyselných regiónoch krajiny.
Mimoriadne ťažké bude pre Berlusoniho prijať porážku predovšetkým v stredotalianskom regióne Lazio, kde leží hlavné mesto Rím. Vládny kandidát Francesco Storace, za ktorého sa osobne zasadil premiér Berlusconi, podľahol svojmu ľavicovému protivníkovi Pierovi Marazzovi.
Vnučka talianskeho fašistického vodcu Benita Mussoliniho Alessandra Mussoliniová, ktorá sa napriek podozreniam z falšovania podpisov mohla na voľbách zúčastniť, sa musela v Laziu uspokojiť len s dvoma percentami.
Ľavicová opozícia získala kontrolu nad šiestimi z ôsmich regiónov, kde doteraz vládla centristická pravica. Takmer vo všetkých regiónoch hlásili stredoľaví kandidáti náskok päť až šesť percent pred svojimi rivalmi z vládnej koalície.
Taliansky minister zahraničných vecí Gianfranco Fini vyslovil obavy z ďalšieho vývoja v krajine. Vláda je podľa neho po voľbách slabšia, čo však neznamená, že musí odstúpiť. Kabinet teraz musí preskúmať príčiny tejto ťažkej porážky.
Príjemnejšie starosti má opozícia. "Volebný úspech prekonal naše najružovejšie očakávania. Máme v krajine novú väčšinu. To je nepopierateľné," vyhlásil ľavicový demokrat Piero Fassino, ktorý s dávkou humoru prirovnal tento úspech k víťaznému ťaženiu futbalového klubu Juventus Turín. "Sme takmer ešte lepší než Juve - už štyri roky vyhrávame všetko," uviedol Fassino.
Za hlavnú príčinu nespokojnosti talianskych voličov označujú znalci pomerov značné zvýšenie životných nákladov. Blok Romana Prodiho prisľúbil, že napriek drvivému víťazstvu nebude požadovať vypísanie predčasných parlamentných volieb v krajine. Voľby by sa v Taliansku mali uskutočniť na budúci rok.
Prodi však v reakcii na víťazstvo zväzku stredoľavých síl zároveň uviedol, že Taliansko je zrelé na zmenu vlády. "Taliani nás vyzvali, aby sme sa pripravili na návrat k moci. Taliansko potrebuje hodnovernosť a nádej," podčiarkol ľavicový líder.
Opozičný politik vyzval súčasne jednotlivé ľavicové subjekty, aby zostali zomknuté. Podľa neho práve týmto spôsobom prispejú k želanému víťazstvu v parlamentných voľbách 2006, v ktorých bude niekdajší predseda Európskej komisie vyzývateľom Berlusconiho.
Dvojdňové regionálne voľby v Taliansku poznačilo sobotňajšie úmrtie pápeža Jána Pavla II. Hlasovanie, na ktorom sa zúčastnilo 71 percent zo 42 miliónov oprávnených voličov, sa konalo v 13 z 20 regiónov krajiny. Z nich osem doteraz kontrolovala Berlusconiho koalícia, zvyšných päť opozícia. V juhotalianskom regióne Basilikata voľby odložili na 17. a 18. apríla.