Rím 5. apríla (TASR) - Tisíce ľudí aj dnes čakajú pred Bazilikou sv. Petra, aby sa poslednýkrát poklonili pápežovi Jánovi Pavlovi II., ktorý zomrel v sobotu a ktorého telo bude v chráme vystavené až do piatkového pohrebu.
Pred vstupom do baziliky sa vytvoril kilometre dlhý rad čakajúcich. Prístupové cesty do Vatikánu sú doslova zaplavené veriacimi, ktorí chcú vzdať hold zosnulému Svätému Otcovi. Talianske úrady odhadujú, že v dave je okolo 400.000 ľudí.
Generálna kongregácia kardinálov, ktorí sa v pondelok vo Vatikáne stretli prvýkrát od pápežovho úmrtia, rozhodla, že pohreb Jána Pavla II. sa uskutoční v piatok a začne sa o 10.00 h SELČ. Pohrebné obrady bude viesť dekan kolégia kardinálov kardinal Joseph Ratzinger.
Pápeža pochovajú v krypte Baziliky sv. Petra. Jeho budúca hrobka sa nachádza na mieste, kde bol pochovaný Ján XXIII. až do svojho blahorečenia v roku 2000.
Dnes sa opäť zíde generálna kongregácia kardinálov, aby rozhodla, kedy sa začne konkláve, ktoré zvolí nástupcu Jána Pavla II.
Ako na svojej stránke informuje Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, podľa nariadenia, vydaného Piom XI., sa kardináli musia zísť do 15 dní od pápežovej smrti. Tento čas je možné predĺžiť, nie však na viac ako 20 dní.
Do konkláve vchádzajú i pomocníci kardinálov, ktorí ale nesmú byť prítomní pri hlasovaniach. Tie sa konajú v Sixtínskej kaplnke.
Na úvod odslúži kardinál-dekan slávnostnú omšu k Duchu Svätému a po nej v procesii odchádzajú všetci kardináli do Sixtínskej kaplnky. Tam zaznie známa veta: Extra omnes!, čo znamená, že pri voľbe môžu byť prítomní už len oprávnení voliči.
Nasleduje prísaha každého z kardinálov. Potom sa už všetci kardináli odoberú do svojich izieb, ktoré im boli pridelené losovaním. Počas konkláve nesmie s kardinálmi nikto komunikovať. Je vydaný prísny zákaz vlastnenia telefónov, faxov, mikrofónov, novín, rádií, fotoaparátov, kamier.
Kardináli sú viazaní prísnym mlčaním o celom priebehu konkláve. Tento zákaz platí i po skončení voľby, ak novozvolený pápež nerozhodne inak.
Hlasovanie prebieha v Sixtínskej kaplnke, ktorá je na to špeciálne upravená. Pozdĺž stien sú postavené sedadlá pre každého z voličov. Každé zo sedadiel je vybavené malým baldachýnom červenej farby. Po úspešnej voľbe sa všetky baldachýny sklopia a zostane len jediný - nad hlavou nového pontifexa.
Kardináli hlasujú podľa svojho svedomia. Voľba je tajná a hlasovacie lístky sa odovzdávajú do kalicha, ktorý je pripravený na oltári kaplnky.
Voľba prebieha dvakrát za deň - ráno a večer. Ak je prvé hlasovanie neplatné - ak žiaden z kandidátov nezískal viac ako dve tretiny plus jeden hlas -, prebieha hneď i druhé hlasovanie. Takto možno hlasovať maximálne štyrikrát za deň.
Výsledok voľby je oznamovaný zástupu na Námestí sv. Petra. V prípade, že je voľba neúspešná, vychádza z komína Sixtínskej kaplnky čierny dym - hlasovacie lístky sú spálené s mokrou slamou. Zvolenie nového pápeža oznamuje biely dym, keď sa pália len hlasovacie lístky.
Hneď po úspešnej voľbe sa kardinál-dekan priblíži ku zvolenému kandidátovi a pýta sa na jeho súhlas. Ak ho dostane, nasleduje druhá otázka: Aké meno si volíte?
3 12 pel