Moskva/Viedeň 4. apríla (TASR) - V súvislosti s mocenskými zmenami v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu dnes vedúci predstavitelia Ruska a Bieloruska demonštrovali na stretnutí svoju jednotu.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho bieloruský partner Alexander Lukašenko potvrdili v čiernomorskom letovisku Soči plány vytvorenia menovej únie oboch krajín, nie však dosiaľ zamýšľaný termín začiatku roku 2006.
"Tento projekt je pre osudy Ruska a Bieloruska mimoriadne dôležitý," citovali Putina ruské médiá. Obe hlavy štátov hovorili tiež o situácii v Spoločenstve nezávislých štátov, k tejto diskusii však neposkytli vyjadrenie.
Autoritatívne vládnuci Lukašenko, ktorého zvolili za prezidenta v roku 1994, opakovane pobúril západné štáty prenasledovaním disentu, útlakom nezávislých médií a opozičných strán. Okrem toho si posilnil pozíciu prostredníctvom volieb, ktoré boli podľa medzinárodných organizácií zmanipulované. Verejne tiež hovoril o želaní opätovne zjednotiť Bielorusko s Ruskom.
V posledných 16 mesiacoch sa v bývalých sovietskych republikách - Gruzínsku, Ukrajine a Kirgizsku - dostala po masových protestoch k moci dovtedajšia opozícia.
Popredný bieloruský opozičný aktivista Andrej Sannikov dnes vyhlásil, že obyvateľov Bieloruska povzbudili udalosti v uvedených štátoch a majú dosť tvrdého vedenia Lukašenka natoľko, že by sa mohli vydať do ulíc s cieľom zosadiť vládu už v budúcom roku, kedy sa majú konať prezidentské voľby.
Sannikov vo Viedni, kde si prevezme cenu Bruna Kreiskeho za ľudské práva, však varoval, že dosiahnuť zmenu v Bielorusku bude oveľa ťažšie, "keďže my skutočne máme diktatúru" bez minimálnych slobôd, aké mali Ukrajinci, Gruzínci a Kirgizi. V prejave vyzval Európu, aby urobila viac pre demokratické Bielorusko.
Lukašenko v piatok vyhlásil, že v "Bielorusku nebude žiadna revolúcia". "Lukašenko môže byť zvrhnutý, ak vôbec, len voľbami," dodal.