Dháka 3. januára (TASR) - Britský premiér Tony Blair dnes počas návštevy Bangladéša vyzval Indiu a Pakistan na prejavenie zdržanlivosti, pretože rastúce napätie medzi oboma rivalmi by mohlo vážne narušiť globálnu stabilitu.
"Toto je viditeľne veľmi napätá a zložitá situácia. Ak by sa konflikt vymkol spod kontroly, malo by to vážne následky, a to nie iba pre Indiu a Pakistan, ale aj pre celý tento región a širšie okolie," vyhlásil Blair a pripomenul, že India a Pakistan sú veľmocami "v oblasti, kde už tradične existuje množstvo konfliktov a nestabilita".
Britský ministerský predseda však poznamenal, že vyriešenie konfliktu je predovšetkým v rukách oboch znepriatelených štátov. "Nebudem hovoriť žiadnej z oboch krajín, ako by mala postupovať...samozrejme, zo strany Pakistanu si želáme prijatie opatrení proti terorizmu a na strane Indie čo najvýraznejšie zmiernenie napätia," uviedol Blair.
Počas návštevy Bangladéša taktiež vyzval tamojších predstaviteľov, aby prispeli svojimi vojenskými jednotkami k medzinárodnej stabilizačnej misii v Afganistane.
Po prílete do bangladéšskej metropoly Dháka Blair uviedol, že je dôležité, aby boli súčasťou medzinárodných síl dohliadajúcich na bezpečnosť v Afganistane aj oddiely vojakov z moslimských krajín v tomto regióne.
Blair konštatoval, že Británia chce postupne redukovať svoje pôsobenie v medzinárodnej stabilizačnej misii a "dovoliť účasť aj iným".
Bangladéšska premiérka Chálida Zíová v tejto súvislosti konštatovala, že jej krajina je pripravená zúčastniť sa na mierovej misii, nekonkretizovala však, koľko vojakov je Bangladéš ochotný vyslať ani kedy by sa tak mohlo stať.
Britský generál John McColl a minister vnútra afganskej prechodnej vlády Júnis Kanúní sa v pondelok dohodli na rozmiestnení medzinárodných síl ISAF, ktoré budú do najbližších niekoľkých týždňov pozostávať z asi 4500 vojakov a v polovici januára začnú dohliadať na bezpečnosť v Afganistane.
K medzinárodným jednotkám prispeje Francúzsko asi 500 vojakmi. Presný počet nemeckých vojakov zatiaľ nie je známy, ale parlament schválil vyslanie oddielov v počte do 1200 vojakov. Španielsko vyšle do Afganistanu asi 500 a Taliansko približne 350 vojakov.
Veľká Británia a Bangladéš sa dnes taktiež zhodli aj na zintenzívnení vzájomnej politickej a ekonomickej spolupráce založenej na spoločnom záväzku bojovať proti terorizmu.