Vatikán 3. apríla (TASR) - Trvalo to len pár minút, kým Vatikán informoval svetové médiá o smrti pápeža Jána Pavla II. - aj s pomocou esemesiek a e-mailu, čím 2000 rokov stará cirkev naplnila požiadavky doby v čase správ v priamom prenose.
Len štvrť hodinu po tom, čo pápeža v sobotu o 21.37 h SELČ vyhlásili za mŕtveho, Vatikán poslal novinárom SMS-ky, v ktorých avizoval nastávajúce vyhlásenie.
Televízie z celého sveta boli pripravené už minútu po tom, čo dostali e-mailové oznámenie na svoje najmodernejšie v dlani držané počítače, ktoré si novinári kúpili na odporúčanie Vatikánu.
"Svätý Otec zomrel dnes večer o 21.37 vo svojom súkromnom apartmáne," oznámil Vatikán v jednoduchom dokumente Word.
Televízni diváci po celom svete sa o pápežovej smrti dozvedeli dokonca ešte skôr ako tisícky veriacich, ktorí sa za umierajúceho pápeža prišli modliť pod jeho okno na Námestie sv. Petra.
Arcibiskup Leonardo Sandri dav informoval o niekoľko minút neskôr a ich reakciu - dlhý potlesk, ktorým podľa talianskeho zvyku vzdávajú poctu aj mŕtvym - televízie odvysielali v priamom prenose.
Počas života Jána Pavla II. a po jeho smrti sa Vatikán veľmi snažil uspokojiť masmédiá, ktoré pozorne sledovali jeho chradnutie a pobyty v nemocnici.
Lekárske správy tento rok poskytovali náhľad do zdravotného stavu 84-ročného pápeža, pričom boli čoraz pesimistickejšie, čím pripravovali svet na najhoršie.
Súčasný postup je na hony vzdialený od tajnostkárstva, ktoré obklopovalo umieranie iných pápežov, napríklad ešte v 60. rokoch. Vatikán napríklad neoperovateľnú rakovinu žalúdka pápeža Jána XXIII. oznámil len pár dní pred jeho smrťou v júni 1963.
Sám Ján Pavol II. vo februári napísal list, v ktorom uviedol, že cirkev by sa nemala hanbiť využívať médiá, vrátane internetu na šírenie svojho posolstva. Podľa pápeža "masmédiá môžu a musia podporovať spravodlivosť a solidaritu".
Pre veriacich sa mimoriadne verejné utrpenie a smrť Jána Pavla II. stali ústrednou časťou jeho posolstva a inšpirovali k porovnaniam s Ježišom.
Sužovaný mnohými chorobami, vrátane Parkinsonovej, pápež nebol dlho schopný chodiť, v posledných týždňoch ani hovoriť na verejnosti.
"Podľa mňa, jeho utrpenie má zmysel," povedala Sonia Stipová (41) držiac sviečku na Svätopeterskom námestí. "Bolo to ako bolesť, ktorú Ježiš vytrpel pre ľudstvo."