Belehrad 3. apríla (TASR) - Prezident prevažne pravoslávneho Srbska a Čiernej Hory (SČH) Svetozar Marovič ocenil pápeža Jána Pavla II. ako veľkého človeka mieru.
Prezident SČH - jednej z mála európskych krajín, ktoré nebohý pápež nikdy nenavštívil - vo vyhlásení uviedol, že cíti "veľký smútok nad odchodom veľkého človeka mieru, známeho svojou túžbou po ekumenickej spolupráci medzi cirkvami".
Ján Pavol II. bol "veľký pápež, na ktorého budú spomínať nielen katolíci po celom svete, ale celé mier milujúce ľudstvo," uviedol Marovič, ktorý Vatikán navštívil v roku 2003.
Pápež však Srbsko - tradičného spojenca Ruska - nikdy nenavštívil, čiastočne kvôli pretrvávajúcej rivalite medzi katolíkmi a pravoslávnymi, dvoma kresťanskými vierami rozdelenými od Veľkej schizmy z roku 1054.
V novembri 2004, keď sa Marovič snažil zorganizovať pápežovu návštevu v Belehrade, hlava srbskej pravoslávnej cirkvi patriarcha Pavle naznačil, že Ján Pavol II. nie je v krajine vítaný.
Srbskí nacionalisti a konzervatívci často označovali Jána Pavla II. za nepriateľa. Po rozpade Juhoslávie z roku 1991 a následných bojoch medzi Srbmi a inými etnickými skupinami, Vatikán podporil katolíckych Chorvátov a bol jednou z prvých krajín, ktoré uznali nezávislosť Chorvátska.
Nacionalistickí Srbi tiež podozrievajú Vatikán z toho, že podporoval separatistov v Kosove, prevažne moslimskými Albáncami obývanej provincie na juhu Srbska. Kosovo je pod správou OSN od júna 1999, keď po náletoch NATO Belehrad stratil kontrolu nad oblasťou.
Kosovský prezident Ibrahim Rugova ocenil Jána Pavla II. ako "veľkého pápeža a veľkého človeka" a ako priateľa stále spornej provincie. Tiež vyhlásil v Kosove dvojdňový smútok za pápežom.
Rugova sa s Jánom Pavlom II. stretol päťkrát a veľké fotografie z týchto stretnutí sú vystavené v kancelárii aj v dome kosovského prezidenta.
"Môžeme povedať, že slobodu a demokraciu, ktorú teraz v Kosove máme, je jeho zásluha," povedal kosovský premiér Barjam Kosumi.
V SČH sa na bohoslužbách za pápeža zúčastnili stovky ľudí. V krajine žije niekoľko stotisíc katolíkov, prevažne etnických Maďarov a Chorvátov.
Minister zahraničných vecí SČH Vuk Draškovič zaslal Svätej stolici posolstvo, v ktorom smrť Jána Pavla II. označil za "stratu pre všetkých ľudí na svete. Bol veľkým vizionárom mieru, lásky, ekumenizmu, zmierenia a odpustenia.
Srbská pravoslávna cirkev sa k úmrtiu pápeža oficiálne nevyjadrila, niektorí pravoslávni biskupi však Jána Pavla II. ocenili.
"Ján Pavol II. miloval a rešpektoval Srbov," povedal biskup Lavrentije, ktorý sa s pápežom stretol päťkrát, vrátane roku 2003, keď Vatikán navštívila delegácia srbskej pravoslávnej cirkvi.
Iný srbský biskup, Nikolaj, zaslal kondolencie katolíckemu arcibiskupovi Stanislavovi Hočevarovi, ktorého diecéza pokrýva Srbsko.
Srbský prezident Boris Tadič v kondolenčnom posolstve Vatikánu uviedol, že Ján Pavol II. "zanechal hlbokú stopu v histórii ... a bude sa na neho spomínať pre jeho snahy o ochranu kresťanských hodnôt".
Prezident Čiernej Hory Filip Vujanovič tiež ocenil pápeža za jeho "oddanosť mieru a tolerancii".