Praha 3. apríla (TASR) Česká komunistická strana, ktorá v piatok v Poslaneckej snemovni pri hlasovaní o nedôvere vláde podržala kabinet Stanislava Grossa, bude chcieť korigovať politiku vlády a pokúsi sa aj o zmenu zahraničnej politiky štátu, napríklad prehodnotenie českých vojenských misií v Iraku a v Afganistane. Je o tom presvedčený odstupujúci český minister zahraničných vecí Cyril Svoboda a tieto pokusy KSČM v rozhovore pre TASR pripustil to aj minister obrany Karel Kühnl.
Akákoľvek vláda, ktorá je podporovaná komunistami, tak určite bude pod tlakom, aby takú (zahraničnú) politiku (ČR) zmenila. Ten tlak tu zo strany komunistov vždy bude, povedal pre TASR šéf českej diplomacie Svoboda. Minister minulý týždeň vo štvrtok v súvislosti s odchodom ľudovcov z vlády - oznámil svoju rezignáciu, ale prezident ju zatiaľ neprijal.
Bolo by dobre, aby si kolegovia z KSČM uvedomili, že pokiaľ by ich postup mal takýto cieľ, tak ho nedosiahnu, konštatoval minister obrany Kühnl (US-DEU) s tým, že Praha nezmení svoj vzťah k zahraničným misiám v Iraku, Afganistane a na Balkáne.
Ani US-DEU nie je pevným článkom vlády. Unionisti si želajú odstúpenie celej vlády a uvažujú aj o možnosti, že by nasledovali krok ľudovcov. Ani odchod druhého koaličného partnera by automaticky neznamenal pád českej vlády, pretože ČSSD by s tichou podporou komunistov mohla vládnuť ďalej. Prezident Václav Klaus podmieňuje svoj súhlas so zmenami vo vláde verejným prísľubom premiéra, že požiada Poslaneckú snemovňu o vyslovenie dôvery. To je však podľa premiéra nad rámec ústavy a prezidentských právomocí. Experti na problematiku českej ústavy dávajú premiérovi za pravdu a komentátori hovoria o vážnom nedostatku ústavy.
Premiér Gross, ktorého koaličná vláda získala dôveru parlamentu na začiatku jesene 2004, totiž nemusí požiadať o opätovnú dôveru ani po prípadnom odchode oboch koaličných partnerov, dokonca ani v prípade, ak by vymenil všetkých 17 ministrov okrem seba. Naopak, prezident má veľký priestor pre obštrukcie, pretože mu ústava neukladá, v akej lehote má demisie ministrov prijať a v akej lehote ich má vymenovať. Blokovanie rekonštrukcie vlády preto môže teoreticky paralyzovať Grossov kabinet až do termínu riadnych volieb v lete 2006. (spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ko