PEKAJ: Mal som strach, ale topiace sa deti by som zachránil znova
BRATISLAVA 3. januára (SITA) - Štátne vyznamenanie Kríž Milana Rastislava Štefánika II. triedy dnes od prezidenta Rudolfa Schustera na Bratislavskom hrade prevzal 32-ročný železničiar Alexander Pekaj, ktorý v júni tohto roku na rieke Váh v obci Vlčany zac
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
BRATISLAVA 3. januára (SITA) - Štátne vyznamenanie Kríž Milana Rastislava Štefánika II. triedy dnes od prezidenta Rudolfa Schustera na Bratislavskom hrade prevzal 32-ročný železničiar Alexander Pekaj, ktorý v júni tohto roku na rieke Váh v obci Vlčany zachránil dve topiace sa deti. Prezident vo svojom prejave Pekajov čin vyzdvihol a zdôraznil, že si ho mimoriadne váži, pretože takí ako on pomáhajú budovať dobré meno našej krajiny, ktorá sa usiluje integrovať do euroatlantických štruktúr. A. Pekaj sa považuje za obyčajného človeka, ktorý mal pri záchrane detí strach, ale ak by to bolo potrebné, určite by to urobil znova. Na otázku agentúry SITA, aký má postoj k vstupu Slovenska do Európskej únie a NATO odpovedal, že každý mladý človek v tomto štáte je za to, aby sme sa dostali do EÚ a NATO, pretože tam máme budúcnosť a keď chceme žiť inak a byť za prácu lepšie platení, tak sa tam musíme dostať.
Za celoživotný prínos k rozvoju vzdelanosti a k integračnému procesu Slovenska do euroatlantických štruktúr dostal dnes Pribinov kríž II. triedy ekonóm a vysokoškolský pedagóg Juraj Stern. Považuje ho za osobnú satisfakciu za svoj príspevok k budovaniu demokracie v našej krajine. Stern verí, že tento rok prinesie čiastočné úspešné rozuzlenie pre všetkých, ktorí si želajú zavŕšenie pozitívneho smerovania začatého v septembri 1998. V tomto roku bude podľa jeho slov potrebnej ešte veľa práce v oblasti tretieho sektora a mladých ľudí, ktorí budú musieť ešte raz ísť na barikády a presvedčiť národ, že tieto voľby už budú naozaj posledné, o ktorých budeme hovoriť ako o osudových. Mladým ľuďom, ktorí z krajiny odchádzajú, je podľa Sterna potrebné ukázať, že je tu nádej. Ak chceme krajine skutočne pomôcť, pusťme ich do sveta, nech získajú skúsenosti, ale nech sa vrátia a nech vedia, že tu sú ich korene a tu sú najosožnejší, dodal Stern.