Belehrad 1. apríla (TASR) - Bývalý šéf bosnianskosrbskej polície Ljubomir Borovčanin, obžalovaný zo spolupáchateľstva pri genocíde za srebrenickú masakru z leta 1995, dnes dobrovoľne odcestoval z Belehradu pred haagsky tribunál OSN čeliť obvineniam.
Borovčanin je v priebehu mesiaca šiestym srbským podozrivým, ktorý sa vzdal. Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Od októbra 2004 pred ICTY dobrovoľne predstúpilo 11 srbských, respektíve bosnianskosrbských obžalovaných.
Srbsko aj bosnianska Srbská republika (RS) sa snažia zlepšiť svoj imidž a spoluprácu s ICTY s cieľom zlepšiť vzťahy s EÚ A NATO. Belehrad sa snaží presviedčať obžalovaných, aby predstúpili pred tribunál v nádeji, že dostane od EÚ priaznivú správu k svojim integračným ašpiráciám. Srbsko pri presviedčaní obžalovaných spolupracuje s RS.
Ako bosnianskosrbská vláda začiatkom týždňa oznámila, za obžalovaného sa zaviaže, že sa nepokúsi utiecť, ak ho pred otvorením procesu - čo môže trvať niekoľko mesiacov - podmienečne prepustia na slobodu.
Zlepšenie spolupráce s ICTY je kľúčovou podmienkou pre pozitívnu hodnotiacu správu k pripravenosti Srbska na otvorenie rokovaní o stabilizačnej a asociačnej dohode s EÚ, prvému kroku k prípadnému členstvu v únii.
ICTY z vojnových zločinov obžaloval desiatky bosnianskych Srbov, RS je však jediným subjektom bývalej Juhoslávie, ktorý doteraz nezatkol a nevydal žiadneho svojho podozrivého.
Väčšina bosnianskosrbských obžalovaných sa ICTY vzdala úradom v Belehrade a uznanie dostali tam, a nie v Banja Luke. Srbská vláda dáva prednosť presviedčaniu obžalovaných, aby sa tribunálu vzdali dobrovoľne. Zatýkať dotyčných sa zdráha, pričom argumentuje obavami z narušenia vnútropolitickej stability.
Podľa miestnych médií však dvaja poprední generáli, Nebojša Pavkovič a Streten Lukič, budú musieť do Haagu ísť aj proti svojej vôli. Oboch ICTY obžaloval v októbri 2003 v súvislosti s kosovským konfliktom z rokov 1998-99. Lukič sa zotavuje z operácie srdca a Pavkovič, ktorý tvrdí, že pred ICTY dobrovoľne neprestúpi v ostatných dňoch zmizol zo svojho domu.
Belehradský súd vydal vo štvrtok na Pavkoviča zatykač, keďže sa nedostavil na utorkové pojednávanie v procese, kde je jedným z ôsmich obžalovaných z pokusu o vraždu Vuka Draškoviča - popredného politického oponenta bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča, ku ktorému došlo v júni 2000, pár mesiacov pred pádom Miloševičovho režimu.
Počas kosovského konfliktu bol Pavkovič veliteľom jednotiek juhoslovanskej armády v provincii, po vojne ho Miloševič vymenoval za náčelníka generálneho štábu.
V žalobe proti Borovčaninovi, ktorú ICTY vydal v roku 2002, sa uvádza, že "svojimi činmi a zanedbávaním" plánoval alebo podnecoval k zavraždeniu takmer 8000 moslimských mužov a chlapcov v OSN chránenej srebrenickej enkláve, v rámci srbskej kampane o "etnické vyčistenie" oblasti.
Na slobode stále zostáva viac ako desiatka srbských a bosnianskosrbských obžalovaných. Najžiadanejšími z nich sú bývalí bosnianskosrbskí lídri Radovan Karadžič a generál Ratko Mladič, obžalovaní v roku 1995 z genocídy v súvislosti so srebrenickou masakrou a obliehaním Sarajeva.
Karadžič sa podľa predpokladov ukrýva na pomedzí Bosny a Čiernej Hory, prokurátorka ICTY Carla del Ponte však trvá na tom, že Mladič sa skrýva v Srbsku, kde dlhé roky otvorene žil.