Belehrad 29. marca (TASR) - Vláda Srbska a Čiernej Hory (SČH) dnes odmietla návrh na sprístupnenie záznamov tajnej polície zhromaždených počas šiestich desaťročí vlády autokratických režimov v Srbsku.
Návrh predložený Srbským hnutím obnovy (SPO), členom vládnej koalície, vyzýva na to, aby nezávislá komisia desaťtisíce spisov sprístupnila verejnosti. Podľa návrhu mali byť zverejnené aj mená informátorov.
SPO argumentovala, že otvorenie záznamov je veľmi dôležité pre snahy o rozvoj demokracie v Srbsku a o návrat krajiny do Európy. Vláda SČH však návrh odmietla s tým, že neobsahuje riešenia možných "politických, bezpečnostných, právnych, etických alebo iných dôsledkov". Kabinet vo vyhlásení uviedol, že návrh tiež nerešpektuje základný princíp práce tajnej služby, ktorým je "konšpirácia".
Počas vlády komunistického diktátora Josipa Broza Tita, ako aj neskôr za vlády Slobodana Miloševiča, boli v Srbsku a iných častiach vtedajšej Juhoslávie sledované tisícky osôb. Mnohých tajná služba uväznila alebo zabila.
Reformátorská vláda, ktorá Miloševiča na jeseň 2000 zvrhla, záznamy v roku 2001 otvorila, ale len čiastočne a na krátky čas.
SPO v reakcii na rozhodnutie vlády vyhlásilo, že je "veľmi nepríjemne prekvapené". Predstaviteľ strany Srdjan Sreckovič povedal, že "zrejme neexistuje politická vôľa zaoberať sa s dedičstvom minulých režimov, pozostatky ktorých majú očividne v Srbsku stále moc". Sreckovič neuviedol, či - a ak, aké - kroky by mohlo SPO podniknúť proti koaličným partnerom.
Aj srbský prezident Boris Tadič vyhlásil, že Srbsko "nemôže dúfať v dosiahnutie demokracie, kým sa nepostaví a nenapraví mnohé zlá" spáchané svojimi minulými, nedemokratickými vládami.
Vo vystúpení na panelovej diskusii so sociológmi, disidentmi z čias komunizmu a prodemokratickými aktivistami Tadič povedal, že Srbsko "stále nie je spoločnosťou, ktorá rešpektuje demokratické štandardy a princípy".
Tadičova Demokratická strana (DS) je v opozícii voči koaličnej vláde srbského premiéra Vojislava Koštunicu z Demokratickej strany Srbska (DSS).
Účastníci diskusie ako jednu z prekážok pre realizáciu potrebných reforiem identifikovali srbského ministra spravodlivosti Zorana Stojkoviča, ktorý v roku 1984 odsúdil šesť popredných disidentov za tzv. "verbálne útoky" proti štátu. Na základe tohto známeho paragrafu z čias komunizmu boli za kritiku režimu stíhané tisícky ľudí.