Paríž 28. marca (TASR) - Francúzsky prezident Jacques Chirac verí, že Európska únia čoskoro dosiahne dohodu s Japonskom ohľadne lokalizácie navrhovaného experimentálneho jadrového fúziového reaktora.
Pokrok v medzinárodnom projekte v hodnote 13 miliónov amerických dolárov, ktorý dostal pomenovanie ITER (po latinsky cesta) sa dostal do slepej uličky, keď sa Japonsko a EÚ rozišli v otázke, kto bude toto zariadenie prevádzkovať. EÚ pohrozila, že ak sa do júla nedospeje k medzinárodnému konsenzu, postaví reaktor sama.
"Nepochybujem, že k dohode medzi EÚ a Japonskom dôjde rýchlo," povedal Chirac na sympóziu o trvalo udržateľnom rozvoji v Tokiu, kde je na trojdňovej návšteve. Dnes sa ešte zúčastní na bankete s cisárom Akihitom a cisárovnou Mičiko a odcestuje do vlasti.
Šesť zainteresovaných strán do výstavby reaktora sa rozišli v otázke jeho lokality. Do úvahy pripadajú dve možné miesta - Cadarache vo Francúzsku, čo podporuje aj Rusko a Čína, kým USA a Južná Kórea sú za japonský návrh, aby sa jadrový reaktor vybudoval v dedine Rokkašomura na severe Japonska.
Reaktor založený na jadrovej fúzii je podľa niektorých odborníkov na dlhodobé vyriešenie energetických problémov vo svete, pretože nie je natoľko ekologicky škodlivý a ako "palivo" mu slúži morská voda. No ani polstoročie vedeckých výskumov doposiaľ neprinieslo ovocie v podobe komerčne využiteľného reaktora tohto typu.
1 dem