Brusel 26. marca (TASR) - Krajiny Európskej únie si dnes pripomínajú 10. výročie vstupu Schengenskej dohody do platnosti. Presne 26. marca 1995 boli na hraniciach medzi Belgickom, Nemeckom, Francúzskom, Luxemburskom, Holandskom, Španielskom a Portugalskom definitívne zrušené hraničné kontroly.
Schengenskú dohodu podpísalo Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Belgicko a Luxembursko 14. júna 1985 v luxemburskom mestečku Schengen ležiacom na hraniciach Luxemburska, Nemecka a Francúzska.
O päť rokov neskôr, 19. júla 1990 prijala táto pätica doplňujúcu Konvenciu. Postupne sa k skupine pripojili Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Rakúsko, Švédsko, Fínsko a Grécko. Členmi dohody sú tiež Island a Nórsko. Dánsko je signatárom Schengenskej dohody, ponechalo si však možnosť rozhodnúť sa, či bude realizovať spoločné rozhodnutia. Veľká Británia a Írsko dohodu nepodpísali.
Medzi najdôležitejšie body Schengenskej dohody patrí zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach signatárskych krajín a zároveň sprísnenie kontrol na vonkajších hraniciach. Znamená to vytvorenie spoločného systému a jednotného spôsobu uskutočňovania kontrol na vonkajších hraniciach.
Ďalším dôležitým bodom je spolupráca súdov a policajných orgánov, zaistenie medzinárodného sledovania činnosti kriminálnych skupín a jednotlivcov, zavedenie jednotnej podoby víz a spoločná azylová politika.
Schengenský informačný systém (SIS) je najdôležitejšou súčasťou bezpečnostných opatrení, skladajúcich sa z národných systémov a podpornej technickej jednotky, ktorou je centrálny počítač v Štrasburgu.
V súčasnosti sa dokončujú práce na novom schengenskom informačnom systéme (SIS II), ktorý umožní pripojenie Slovenska a ďalších nových krajín k schengenskému priestoru bez kontrol na vnútorných hraniciach.