Biškek 25. marca (TASR) - Kurmanbek Bakijev (55), ktorý sa dnes ujal moci ako úradujúci prezident i premiér Kirgizska v jednej osobe, je bývalý predseda vlády. S predchádzajúcim vedením tejto stredoázijskej republiky sa rozišiel, aby sa postavil do čela opozičného hnutia, ktoré po rozsiahlych verejných protestoch napokon zbavilo prezidenta Askara Akajeva vlády.
Bakijev sa narodil v roku 1949 v najchudobnejšej časti Kirgizska nazývanej Džalalábád. Jeho kariéra sa podobá osudu prozápadného prezidenta Ukrajiny Viktora Juščenka, ktorý sa tiež ako premiér pridal k opozícii. Aj Bakijev vyhlásil v roku 2000 boj s korupciou a podporu demokracie za hlavné úlohy svojej vlády. Po 1,5 roku vo funkcii však v máji 2002 rezignoval po tom, ako policajti zabili šesť účastníkov pokojnej demonštrácie na juhu krajiny..
Podľa pozorovateľov sa prezident Akajev cítil zodpovedný za incident, ktorý posilnil odpor opozície voči jeho osobe a zničil jeho dovtedajší imidž jediného demokratického vodcu spomedzi autokratických despotov v strednej Ázii.
Súčasný úradujúci vládca Kirgizska Bakijev je špecialistom v oblasti elektroniky. Svoju kariéru začal ako vládny úradník tzv. od piky na regionálnej úrovni a postupne sa dostal až do funkcie guvernéra oblasti. Po odchode z vlády do opozície založil v roku 2004 Ľudové hnutie Kirgizska s cieľom "zmeniť v roku 2005 štátnu moc demokratickým spôsobom".
Nárast jeho vplyvu dokázala aj jeho nedávna návšteva Moskvy, počas ktorej sa stretol s ruskými predstaviteľmi, usilujúcimi sa nadviazať vzťahy s potenciálnymi budúcimi predstaviteľmi Kirgizska.
Dnes pri odchode z budovy parlamentu Bakijev médiám oznámil, že ho poslanci zákonodarného zboru vymenoval za nového úradujúceho vodcu krajiny. Tento krok ho postavil ku kormidlu vedenia, ktoré sa vynára z nejednotnej bývalej opozície, komentuje v závere svojho profilu Bakijeva americká agentúra Associated Press (AP).
"Konečne k nám prišla sloboda," povedal Bakijev zhromaždenému davu na ústrednom námestí v hlavnom meste Biškeku.
Úradujúci vládca Kirgizska dnes urýchlene vymenoval prominentné osobnosti do funkcií úradujúcich ministrov zahraničných vecí, obrany a financií, ako aj do funkcie generálneho prokurátora. Za ministra vnútra si vybral Myktybeka Abdyldajeva, bývalého hlavného prokurátora, ktorého v stredu prezident Akajev odvolal z funkcie. Vymenovaním za úradujúcich ministrov sa vyhol povinnosti, aby mu ich vo funkcii musela schváliť horná komora parlamentu. Bakijev súčasne vymenoval ministra komunikácií a guvernérov troch regiónov, ktoré boli epicentrami protivládnych protestov vedúcich až k zvrhnutiu prezidenta Akajeva.