Toronto 24. marca (TASR) - Kanadský imigračný úrad odmietol žiadosť bývalého amerického výsadkára Jeremyho Hinzmana o udelenie štatútu utečenca. Rozhodnutie môže ovplyvniť prípady ďalších najmenej ôsmich amerických dezertérov, ktorí utiekli do Kanady namiesto toho, aby išli do Iraku, kde sa podľa nich páchajú zločiny proti civilistom.
Na druhej strane môže prispieť k zlepšeniu vzťahov medzi Washingtonom a Ottawou narušených nesúhlasom Kanady s vojenským zásahom v Iraku.
Podľa rozhodnutia Imigračného a utečeneckého úradu Hinzman neuviedol presvedčivé argumenty, keď tvrdil, že mu hrozí perzekúcia alebo krutý a mimoriadny trest, ak ho pošlú späť do USA. Uviedol tiež, že vojna v Iraku bola nelegálna a zúčastňoval by sa na vojnových zločinoch.
Jeho právny zástupca Jeffry House uviedol, že jeho klient sa odvolá a stále sa domnieva, že mu štatút utečenca v Kanade udelia. Ak ho pošlú späť do USA, hrozí mu päť rokov väzenia.
Hinzman (26) utiekol zo základne Fort Bragg v Severnej Karolíne v januári 2004, niekoľko týždňov pred tým, ako mala jeho divízia odísť do Iraku. V armáde slúžil tri roky, pred vyslaním do Afganistanu v roku 2002 však vzniesol námietku svedomia.
Imigračný úrad odmietol tiež žiadosti o azyl jeho manželke a synovi, s ktorými žije v Toronte, kde mu poskytlo pomoc združenie protivojnových skupín, ktorého stúpenci plánujú dnes demonštrovať pred americkým konzulátom.
House, ktorý sám prišiel do Kanady, aby sa vyhol vojne vo Vietname, zastupuje aj ďalších siedmich amerických dezertérov. Domnieva sa, že v Kanade sa ich ukrýva možno ďalších 100.