Washington 24. marca (TASR) - Spojené štáty americké sa dnes vyjadrili, že svetové spoločenstvo očakáva nenásilné riešenie situácie v Kirgizsku. A uviedli, že nemôžu potvrdiť medializované správy o úteku kirgizského prezidenta Askara Akajeva z krajiny.
"O budúcnosti Kirgizska by mali rozhodnúť jeho občania v súlade s princípmi nenásilnej zmeny, dialógu a s rešpektom k právnemu poriadku," zdôraznil hovorca Ministerstva zahraničných vecí USA Adam Ereli. Uviedol, že USA nemôžu potvrdiť správy o dnešnom úteku kirgizského prezidenta Askara Akajeva z krajiny a zdôraznil, že USA nepodporujú žiadneho opozičného kandidáta na túto funkciu.
USA podľa jeho vyjadrenia nemôžu potvrdiť nič ohľadne miesta pobytu Akajeva a členov jeho rodiny. USA a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) spoločne monitorujú udalosti v krajine a naliehajú na vládu a demonštrantov, aby upustili od násilností a venovali sa konštruktívnemu dialógu, dodal.
K situácii v Kirgizsku sa dnes vyjadril aj americký minister obrany Donald H. Rumsfeld, ktorý vyjadril presvedčenie, že nepokoje v krajine sa nedotknú amerických vojenských síl v Kirgizsku.
"Sledoval som správy v tlači i v správach spravodajských služieb," povedal Rumsfeld novinárom, ktorí ho sprevádzali počas zastávky v Guatemale.
Na konkrétnu otázku ohľadne správ, že Akajev ušiel z Kirgizska, Rumsfeld odpovedal: "Správy spravodajských služieb nepotvrdzujú, čo ste citovali z tlačových správ. Verím, že sa to nedotkne amerických síl."
V tejto stredoázijskej krajine s piatimi miliónmi obyvateľov sa vo februári uskutočnili sporné parlamentné voľby. Nespokojnosť s ich výsledkami iniciovala súčasné nepokoje, ktoré vyústili až v masové protesty za odstúpenie prezidenta Akajeva. Parlament, ktorý bol vo funkcii do februára, sa dnes opätovne zišiel a zvolil po správach o úteku prezidenta z krajiny a demisii premiéra za dočasného vodcu krajiny bývalého opozičného poslanca Išenbaja Kadyrbekova. Vyzval tiež opozíciu, aby do piatka predložila návrhy na členov novej vlády.
2 dod/žab