Washington 24. marca (TASR) - Prísna vízová politika USA po útokoch z 11. septembra 2001 spôsobila, že Spojené štáty prichádzajú o veľký biznis pri vzdelávaní zahraničných študentov a akademikov, z čoho profitujú v európskych a ázijských krajinách.
V USA študuje viac ako 570.000 cudzincov, čo americkej ekonomike prináša asi 13 miliárd dolárov ročne (390 miliárd Sk), ich počet však klesá.
"Zapisuje sa stále málo zahraničných študentov. A medzičasom iné anglicky hovoriace krajiny aktívne verbujú študentov, ktorí by v iných časoch a za iných okolností prišli študovať do USA," povedal prezident Univerzity Georgea Washingtona Stephen Joel Trachtenberg.
"Austrália, Kanada, Nový Zéland a Spojené kráľovstvo robia veľmi dobrú prácu pri lákaní študentov, ktorých sme mohli mať. A verte mi, chceli by zjesť náš koláč," povedal na stretnutí Washingtonskej asociácie medzinárodného obchodu (WITA).
Podľa Inštitútu medzinárodného vzdelávania (IIE) v ostatnom akademickom roku počet zapísaných cudzincov klesol o 2,4 percenta - čo je prvý pokles za viac ako tri dekády - v porovnaní so 6,4-percentným nárastom v roku pred útokmi z 11. septembra 2001.
Rada vysokých škôl (CGS) vo svojej správe vydanej začiatkom marca uviedla, že napriek výrazným snahám vlády USA povzbudiť zahraničných študentov k vzdelávaniu sa v USA, počet žiadostí zo zahraničia klesol v období 2004-05 o päť percent, po 28-percentnom poklese rok predtým.
USA boli tradične magnetom pre medzinárodných študentov, lákavosť však po 11. septembri klesla pre kombináciu rôznych faktorov, vrátane vízových reštrikcií, vnímanej diskriminácii voči cudzincom a narastajúcej antipatii voči americkej politike.
Oficiálni predstavitelia a predstavitelia škôl vyslovili obavy, že tento trend by sa mohol negatívne odzrkadliť na postojoch k USA, keďže mnoho zahraničných študentov si domov okrem diplomov odnáša aj proamerické nálady. To by mohlo podkopať americké politické, ekonomické a bezpečnostné záujmy.
"Ak občania našich obchodných partnerov nemôžu do Spojených štátov prísť za obchodom, prvotriednym vzdelaním, najmodernejšou lekárskou starostlivosťou, alebo len na návštevu ..., ohrozujeme zdravie našej ekonomiky, nehovoriac o poškodzovaní našich diplomatických snáh," povedal na stretnutí WITA Doug Baker z ministerstva obchodu.