Islamabad 24. marca (TASR) - Pakistanská vláda dnes rozhodla, že do pasov vráti údaj o vierovyznaní. Urobila tak po protestoch islamských aktivistov, ktorí vyradenie tejto položky vnímali ako Spojenými štátmi nanútený krok pre sekularizáciu spoločnosti.
Dnešné rozhodnutie kabinetu naopak kritizovali sekulárni politici a aktivisti za ľudské práva, podľa ktorých vláda podľahla tlaku náboženských konzervatívcov a povzbudí ich k ďalším požiadavkám.
"Najtragickejším aspektom tohto je, že to bolo urobené pod tlakom tmárskych a extrémistických síl," uviedol bývalý minister a generálny tajomník Výboru pre ľudské práva v Pakistane Ikbal Haidir pre tlačovú agentúru Reuters.
Podľa strany bývalej premiérky Bénazír Bhuttovej vláda "poskytla náboženským fanatikom informácie, ktoré môžu použiť na obťažovanie, diskrimináciu a iné zlé zaobchádzanie s menšinami".
Spor okolo pasov je najnovším medzi konzervatívcami a liberálnejšími skupinami v Pakistane - vrátane prezidenta generála Parvíza Mušarráfa, ktorý vyzval na spoločnosť "osvietenej umiernenosti".
Vláda v súlade s medzinárodnými štandardmi zrušila údaj o náboženstve v nových strojovo snímateľných pasoch vydávaných od októbra minulého roka.
Tisíce konzervatívnych moslimov, z ktorých mnohí nesúhlasia s Mušarráfovou podporou Spojenými štátmi vedenej "vojny" proti terorizmu, proti tomuto kroku protestovali na sérii demonštrácií.
Mušarráfa obvinili, že tak urobil na príkaz USA, aby umožnil príslušníkom disidentskej islamskej sekty, ktorú ešte v roku 1974 vyhlásili v Pakistane za nemoslimskú a kacírsku, navštíviť posvätné miesta v Saudskej Arábii.
Moslimovia tvoria približne 95 percent zo 150 miliónov obyvateľov Pakistanu. Väčšina z nich je umiernená, no konzervatívni náboženskí lídri majú veľký vplyv v niektorých častiach spoločnosti.