SME

Politik na knihe nezbohatne - okrem Zemana

Český expremiér Miloš Zeman môže vďaka svojej novej knihe zarobiť až štyri milióny českých korún. Získa ich, ak predá všetkých 200-tisíc kníh, na ktorých sa dohodli s vydavateľom. Zeman pre denník Právo povedal, že za jeden exemplár zinkasuje 20 korún, .

Český expremiér Zeman na predaj. U nás za 349 korún. FOTO - ČTK


Český expremiér Miloš Zeman môže vďaka svojej novej knihe zarobiť až štyri milióny českých korún. Získa ich, ak predá všetkých 200-tisíc kníh, na ktorých sa dohodli s vydavateľom. Zeman pre denník Právo povedal, že za jeden exemplár zinkasuje 20 korún, 80 percent z ceny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kniha Jak jsem se mýlil v politice ide na odbyt. Prvý týždeň po vyjdení sa v Českej republike predalo 59-tisíc výtlačkov a okamžite sa tlačilo ďalších 44-tisíc. Podľa predajcov na Slovensku sa kniha dobre predáva aj tu. Ide o kontroverzné politické pamäti, kde Zeman kritizuje mnoho politických krokov i politikov.

SkryťVypnúť reklamu

V počte predaných kníh tak môžu slovenskí politici Zemanovi iba závidieť. Knihu Bélu Bugára Žijem v tejto krajine, považovanú za jednu z najlepšie predávaných kníh politikov v roku 2004, si za prvé dva mesiace kúpilo 2646 ľudí. Knihu Prezident Ivan Gašparovič, najpredávanejšiu politickú knihu roka, si za prvý týždeň predaja kúpilo 1500 ľudí.

Rovnako je to s honorármi. Za doteraz najvyššie priznaný honorár je na Slovensku považovaných 500-tisíc korún, ktoré dostal za odbornú publikáciu v roku 2002 predseda Smeru Robert Fico, a napríklad Jozef Banáš dostal za poslednú vydanú knihu približne 30-tisíc korún.

Jozef Heriban, ktorý sa chystá vydať svoju tretiu knihu, hovorí: "Naši politici knihy nepíšu kvôli tomu, aby na nej zarobili. Ak knihu napíše politik, je to výhoda. Čitateľ sa o ňu bude zaujímať viac ako o knihu, ktorú vydá neznámy človek - aj napriek tomu, že môže byť dobrá."

SkryťVypnúť reklamu

Podľa vydavateľov to však na Slovensku vždy neplatí. Milan Bohunský z vydavateľstva Pištek povedal: "Predaj kníh politikov je individuálny. Závisí to od toho, či majú čo povedať ľuďom. Či nie sú iba pre úzku skupinu ľudí, či sú zrozumiteľné."

Lucia Lichá z vydavateľstva Ikar: "Slováci nie sú veľkými obdivovateľmi a ani čitateľmi politických kníh. Na študijné účely sa kupujú a čítajú knihy o politických teóriách a vývoji politických systémov, o politike ako takej. Ale vo všeobecnosti o tieto knihy nie je príliš veľký záujem."

Prečo teda slovenskí politici vydávajú knihy? Lichá: "Chcú vysvetliť svoje názory a postoje, vydať takzvané posolstvo. Chcú si posilniť imidž, meno, značku. A, samozrejme, je v tom vždy aj trochu exhibicionizmu a márnivosti. Trochu má na to vplyv aj aktuálna politická atmosféra."

SkryťVypnúť reklamu

Knihy marketingového charakteru, podobné knihe Mikuláša Dzurindu o jeho ceste po Slovensku, sa predávajú zle. Predaj je úspešnejší len vtedy, ak je kniha písaná v krajnej politickej situácii alebo v napätej atmosfére, ak je napísaná kontroverzným politikom či o kontroverznom politikovi.

Lichá to ilustruje predajom knihy Mariána Leška o Vladimírovi Mečiarovi. "Tá bola úžasne úspešná, lámala rekordy predajnosti. V tom čase bol Vladimír Mečiar kontroverznejší. To bol dobrý marketingový ťah. Ak by napísal Leško o Mečiarovi knihu teraz, pravdepodobne by nebola taká úspešná."

Priznáva, že o Zemanovu knihu, ktorý je takisto kontroverznou osobnosťou, je záujem po štyroch dňoch od príchodu na pulty "veľmi dobrý". To potvrdzuje aj Zuzana Golierová z kníhkupectva Artforum. Podľa predajcov je jedným z dôvodov úspechu pamätí aj to, že medzi čitateľmi je veľa slovenských politikov.

SkryťVypnúť reklamu

Vydavatelia hovoria, že ak sa politikovi podarí napísať dobrú knihu, je to správa, že je šikovný a inteligentný. (mt, hab, tasr)

slovenskí politici, ktorí píšu knihy

Mikuláš Dzurinda, Vladimír Mečiar, František Mikloško, Rudolf Schuster, Béla Bugár, Vladimír Palko, František Šebej, Peter Zajac, Ján Drgonec, Ivan Mikloš, Ivan Šimko, Tibor Šagát, Ivan Hudec, Pál Csáky, Peter Kresák, Rudolf Chmel, Brigita Schmögnerová, Jozef Heriban, Jozef Banáš, Robert Fico, Zdenka Kramplová, Július Binder, Peter Magvaši, Michal Kováč, a ďalší.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR

Cirkevné procesy majú písané i nepísané pravidlá. Zmeniť sa môže veľa.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu