Londýn 23. marca (TASR) - Britská vláda dnes oznámila, že zintenzívni výcvik spravodajských analytikov a bude pokračovať v reorganizácii tajných služieb, aby zabránila opakovaniu zlyhaní, aké predchádzali vojnu v Iraku.
Oficiálne vyšetrovanie dospelo vlani k záveru, že britské spravodajské informácie o irackých zbraniach hromadného ničenia boli chybné. Šéfovia tajných služieb podľa neho nemali dostatok spoľahlivých zdrojov a informácie náležite neanalyzovali.
Vláda prisľúbila, že bude v prípade zistení vyšetrovania lorda Butlera konať rýchlo, a dnes minister zahraničných vecí Jack Straw ohlásil sériu nových bezpečnostných záruk.
V písomnom oznámení pre parlament uviedol, že analytici budú lepšie školení a vedení a 28-členný tím pre spravodajské posudky bude zväčšený o tretinu. Vláda tiež vytvorí nový post vedúceho spravodajskej analýzy, ktorý bude dohliadať na prijímanie a výcvik pracovníkov.
Podľa Strawa tajná služba SIS, známa skôr ako MI6, už skvalitnila posudzovanie spravodajských informácií. Práca Spoločnej spravodajskej komisie, ktorá radí vláde a ktorá vypracovala kritizovaný zväzok materiálov o irackých zbraniach, bola tiež "revidovaná a sprísnená".
Butlerova komisia vyšetrovala nedostatky v práci tajných služieb šesť mesiacov. Očistila vládu a spravodajské agentúry od obvinení, že úmyselne zveličovali hrozbu predstavovanú Saddámom Husajnom s cieľom odôvodniť potrebu vojenského zásahu.
Správa však tiež uvádzala, že len málo agentov poznalo detaily o zbrojných programoch, že schopnosť MI6 preskúmať informácie klesla v dôsledku znižovania rozpočtu a že agenti sa spoliehali na päť hlavných informátorov rôznej spoľahlivosti v Iraku.
Nenájdenie zbraní hromadného ničenia v Iraku znížilo dôveryhodnosť vlády Tonyho Blaira v očiach mnohých voličov. Hoci Blaira viaceré vyšetrovania očistili od obvinení zo zámerného skresľovania spravodajských informácií pre posilnenie argumentácie za vojnu, dôvera verejnosti v premiéra bola vážne naštrbená.