Začali zároveň pracovať na spoločnom postoji EÚ pre septembrové zasadnutie OSN, na ktorom chce Annan získať súhlas so svojimi odporúčaniami.
"Dvadsaťpäť ministrov stopercentne podporuje pozíciu Kofiho Annana. Som si istý, že aj celá Európa," vyhlásil luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn, ktorého krajina momentálne predsedá únii.
Asselborn na tlačovej konferencii uviedol, že 25 členských krajín EÚ sa bude na najbližšom summite v júni venovať vypracovaniu spoločnej pozície, s ktorom budú môcť ísť na zasadnutie OSN v septembri.
Lídri únie vo vyhlásení vyjadrili nádej, že reformy OSN povedú k "spoločným odpovediam na hlavné problémy rozvoja, bezpečnosti a ľudských práv". Prisľúbili urýchlenie vlastných plánov EÚ na zvýšenie pomoci Afrike s cieľom lepšie prispieť k rozvojovým cieľom OSN.
Annan v správe vydanej v nedeľu vyzval na rozšírenie BR OSN tak, aby odrážala zmeny vo svete, detaily však ponechal na Valnom zhromaždení. Ku krajinám snažiacim sa o stále kreslá patria Nemecko, Japonsko, Brazília a India, ktoré v spoločnom vyhlásení vyjadrili nádej, že reforma BR OSN bude schválená prevažnou väčšinou "do leta".
Annanové plány zahŕňajú tiež nové ciele pre výdavky na rozvoj s cieľom zníženia chudoby, dohovory o boji proti terorizmu a šíreniu jadrových zbraní, ako aj silnejšiu novú svetovú organizáciu pre ľudské práva.
Asselborn tieto myšlienky privítal s tým, že "OSN sa bude v 21. storočí znova musieť stať hlavnou silou pre zamedzovanie konfliktom".