Brusel 23. marca (TASR) Európska únia sa dnes na najvyššej úrovni zaviazala oživiť svoju ekonomickú výkonnosť prijatím novej stratégie, ktorá sa zameriava na posilňovanie hospodárskeho rastu a tvorby pracovných miest.
Lídri 25 členských štátov na summite v Bruseli uznali, že výsledky plnenia doterajšej lisabonskej stratégie z roku 2000 nie sú dobré.
Berúc do úvahy výzvy, ktorým treba čeliť, cena za oneskorené či neúplné reformy je vysoká. Vyzývame preto na naliehavé konanie, uviedli lídri v záveroch vrcholnej schôdzky.
Podľa nich je nevyhnutné bezodkladne znovu naštartovať lisabonskú stratégiu a presmerovať hlavnú pozornosť na rast a zamestnanosť.
Európa musí obnoviť základy svojej konkurencieschopnosti, zvýšiť rastový potenciál a produktivitu a posilniť sociálnu súdržnosť, kladúc dôraz na znalosti, inováciu a skvalitňovanie ľudského kapitálu, vyzvali najvyšší predstavitelia únie v novej stratégii.
Ja si myslím, že je to dobrý nástroj, ktorý môže viesť k tomu, o čo nám ide: aby sa zvyšovala kvalita života našich ľudí, aby Európa bola konkurencieschopnejšia, komentoval stratégiu slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
Znalostná ekonomika, investície do ľudských zdrojov, budovanie konkurencieschopnej ekonomiky založenej na vzdelaní je tá najlepšia cesta pre Slovensko, dodal.
Pre splnenie týchto cieľov je podľa záverov summitu nevyhnutné mobilizovať všetky národné i spoločné zdroje, vrátane kohéznej politiky (podpora zaostalých regiónov). Zároveň musí nová finančná perspektíva na roky 2007-13 poskytnúť únii primerané zdroje, vyzvali prezidenti a premiéri dvadsaťpäťky.
Jedným z hlavných pilierov oživenia ekonomickej výkonnosti EÚ majú byť znalosti a inovácia, ktoré lídri označili za motor udržateľného rastu. Únia na najvyššej úrovni potvrdila záväzok vynakladať na vedu a výskum tri percentá svojho HDP a osvojila si zámer Európskej komisie vytvoriť Európsky technologický inštitút.
Ďalšou oblasťou, o ktorú sa nová stratégia opiera, je zatraktívnenie Európy pre investície a prácu. Únia sa zaväzuje dokončiť svoj vnútorný trh a zlepšiť podnikateľské prostredie najmä odbúravaním nadbytočných administratívnych prekážok a zlepšovaním infraštruktúry.
Lídri potvrdili, že pre dokončenie vnútorného trhu je nevyhnutná liberalizácia služieb, o ktorej sa vedú spory medzi niektorými starými a novými členskými štátmi EÚ. Pod tlakom najmä Francúzska a Nemecka však usúdili, že terajší návrh príslušnej smernice je neprijateľný a treba ho prepracovať.
Pre presadzovanie rastu a zamestnanosti a posilnenie konkurencieschopnosti musí byť vnútorný trh služieb plne funkčný za súčasného zachovania európskeho sociálneho modelu, uvádza sa v záveroch Európskej rady.
Súčasná podoba smernice týmto cieľom nevyhovuje. Lídri preto vyzývajú na úsilie v prebiehajúcom legislatívnom konaní dosiahnuť široký konsenzus, ktorý tieto ciele naplní. Inými slovami summit rozhodol, že smernica nebude stiahnutá, ale sa prepracuje.
Únia chce tiež pritiahnuť viac ľudí na pracovný trh príliš nízka je stále miera zamestnanosti starších ľudí a žien. Stratégia preto zdôrazňuje nevyhnutnosť aktívnejšej politiky zamestnanosti, opatrenia na zladenie pracovného a súkromného života, zlepšenie podmienok starostlivosti o deti, presadzovanie princípu rovnosti príležitostí, skvalitňovanie ľudských zdrojov pomocou vzdelávania, vrátane celoživotného.
Aby plnenie novej stratégie dopadlo lepšie ako v prípade pôvodnej lisabonskej stratégie, posilňuje sa zodpovednosť samotných štátov. Kľúč k úspechu (stratégie) vidím predovšetkým v úlohe jednotlivých členských štátov, povedal Dzurinda.
Krajiny budú musieť pripraviť národné lisabonské stratégie, zlepšiť vnútornú koordináciu a v prípade potreby zriadiť národného koordinátora "pána Lisabon". Na Slovensku by mohli byť až dvaja vicepremiér a ministri financií Ivan Mikloš a vicepremiér Pál Csáky.
Komisia bude raz ročne hodnotiť a porovnávať, ako si jednotlivé štáty počínajú v napĺňaní cieľov.