Káthmandu 2. januára (TASR) - Ministri zahraničných vecí siedmich juhoázijských krajín, vrátane Indie a Pakistanu, dnes v nepálskom Káthmandu začali prípravné rokovania na juhoázijsky summit.
Trojdňová vrcholná schôdzka Združenia krajín južnej Ázie pre regionálnu spoluprácu (SAARC) sa začne v nepálskej metropole v piatok.
I keď India a Pakistan budú počas nasledujúcich dní sedieť vedľa seba v rôznych komisiách, rokujúcich v rámci summitu, podľa politických pozorovateľov neexistujú žiadne náznaky zmiernenia napätia medzi obidvoma členmi juhoázijského regionálneho spoločenstva.
Na úvodnom stretnutí sa zúčastnilo všetkých sedem šéfov diplomacií, vrátane pakistanského ministra Abdula Sattára, ktorý pricestoval do Káthmandu v pondelok, zatiaľ čo jeho indický kolega Džaswant Singh dorazil až dnes, iba hodinu pred začiatkom ministerskej schôdzky.
Do Nepálu dnes priletel aj bhutánsky minister zahraničných vecí Lyonpo Khandu Wangchuk.
SAARC, ktoré vzniklo v bangladéšskej Dháke v roku 1985, tvoria: Bangladéš, Bhután, India, Meledivy, Nepál, Pakistan a Srí Lanka.
Ťažiskom ministerskej prípravnej schôdzky sú vzájomné ekonomické vzťahy členov SAARC, ale aj boj proti terorizmu v regióne južnej Ázie. Na káthmanduskom summite pravdepodobne dôjde aj k novelizácii antiteroristickej konvencii SAARC, ktorá je v platnosti už 14 rokov, ale v praxi nebola členskými krajinami využívaná.
Najvyšší predstavitelia krajín SAARC sa začnú do Káthmandu schádzať vo štvrtok, informovalo dnes nepálske ministerstvo zahraničných vecí.
Podľa miestnych médií pakistanský prezident Parvíz Mušarráf priletí do hinduistického kráľovstva pod Himalájami niekoľko hodín pred otvorením summitu v piatok. Jeho lietadlo poletí cez Tibet vzhľadom na to, že India, rozladená neschopnosťou Pakistanu zasiahnuť voči protiindickým militantom, ktorým Naí Dillí pripisuje samovražedný útok na indický parlament z 13. decembra, uzavrela svoj vzdušný priestor pre pakistanské lietadlá.
3 al ed