nistri.
Na nutnosti odchodu kontroverzného riaditeľa, ktorý sa po zdravotnom kolapse spôsobenom pravdepodobne vyčerpaním zotavuje v pražskej nemocnici Motol, sa dnes zhodol aj poslanecký klub ČSSD. Schôdza poslancov sa však nevyhla politickým a osobným invektívam a snahe poslancov o vlastné zviditeľnenie sa.
Za rezignáciu šéfa ČT Hodača ako prvý a základný krok vedúci k stabilizácii situácie v ČT sa dnes v dolnej komore parlamentu vyslovili aj dvaja podpredsedovia českej vlády, Pavel Rychetský a Pavel Mertlík.
Zásadne opačný postoj zaujali predstavitelia Klausovej ODS, ktorí opakovane zdôraznili, že Hodač bol zvolený legálne a že v pozadí sporu o ČT sú predstavitelia opozície na čele s Úniou slobody. Strany opozičnej štvorkoalície predseda Poslaneckej snemovne a šéf ODS Václav Klaus dokonca obvinil z pokusu o zvrátenie politických pomerov v krajine.
Vicepremiér a český minister spravodlivosti P. Rychetský dnes v snemovni nečakane štrajk v ČT označil za legálny a poďakoval štrajkujúcim zamestnancom televízie i rebelantom z redakcie spravodajstva ČT za ich občiansky postoj i za to, že neohrozili v obsadenej redakcii ani majetok ani zdravie občanov, čo by mohli byť formálne zámienky pre rozhodnutie o zásahu polície.
Rychetský zdôraznil, že osobne bol vždy zásadne proti tomu, aby sa v spore o ČT angažovala polícia, pretože by to prehĺbilo polarizáciu spoločnosti a nie je vylúčené, že by došlo aj ku konfliktu ako v prípade Československého rozhlasu v roku 1968. "Táto vláda môže byť nazývaná vládou samovrahov, ale vezmite na vedomie, že nie je vládou hlupákov," podčiarkol Rychetský.
Vicepremiér Rychetský dnes navrhol niekoľko krokov, ako prispieť k normalizácii situácie v najdôležitejšom verejnoprávnom médiu. Prvým krokom by mala byť výzva Poslaneckej snemovne adresovaná šéfovi ČT aby okamžite rezignoval.
Ak by výzvu zákonodarného zboru Hodač ignoroval, mala by snemovňa požiadať o jeho odvolanie Radu ČT. Tretím krokom by bolo ustanovenie dočasného neutrálneho správcu, ktorý by viedol ČT do zvolenia nového riaditeľa. Toho by mala na základe nového zákona vo verejnom a hlavne transparentnom výberovom konaní zvoliť nová Rada ČT .
Ďalší z podpredsedov českej vlády Pavel Mertlík dnes v snemovni ostro kritizoval cenzúrne zásahy J. Hodača do spravodajstva ČT pripravovaného tzv. "vzbúrencami", i neobjektívnosť spravodajstva tímu J. Hodača a riaditeľky spravodajstva Jany Bobošíkovej.
Mertlík správy hŕstky redaktorov verných Bobošíkovej prirovnal k neobjektívnemu spravodajstvu STV v rokoch 1996 a 1997 a ku komunistickým Televíznym novinám Československej televízie v 70. a 80. rokoch. Mladá generácia je obsahom správ ČT pod vedením J. Hodača úplne šokovaná a nerozumie im. "Je to niečo, čo mladí ľudia do 30 rokov absolútne nechápu," poznamenal.