SME

Horn: Zmluva medzi SR a MR v Paríži bola záujmom západu, ale aj naším

Budapešť 22. marca (TASR) - Západné krajiny síce presviedčali SR a Maďarsko, aby podpísali v Paríži základnú medzištátnu zmluvu, bolo to však aj v záujme ...

Budapešť 22. marca (TASR) - Západné krajiny síce presviedčali SR a Maďarsko, aby podpísali v Paríži základnú medzištátnu zmluvu, bolo to však aj v záujme oboch krajín. Povedal to dnes v Budapešti v rozhovore so spravodajcom TASR expremiér Gyula Horn, ktorý spolu s jeho slovenským kolegom Vladimírom Mečiarom zmluvu pred desiatimi rokmi podpísal.

Zmluvu medzi Maďarskou republikou a SR o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci podpísali 19. marca 1995. Uplynulé obdobie podľa maďarského ľavicového politika nie je ľahké zhodnotiť. "Pri dobrých prvkoch boli aj nepriaznivé, ale chcem dodať, že napriek všetkému, čo sa o zmluve hovorilo, sa domnievam, že základná zmluva zohrala mimoriadne dôležitú úlohu v maďarsko-slovenských vzťahoch, a ešte aj dnes zohráva," povedal Horn.

SkryťVypnúť reklamu

"Je pravda, že v Paríži nás veľmi presviedčali vodcovia západných krajín, aby sme zmluvu s kolegom Vladimírom Mečiarom podpísali v rámci tam prebiehajúcej konferencie, ktorá bola veľmi dôležitá z pohľadu rozširovania Európskej únie. To sa ale stretlo aj s našimi snahami a záujmami, teda nie je pravda, že jednostranne to požadoval západ, a my sme to splnili, ale základnú zmluvu sme brali mimoriadne vážne," zdôraznil.

Ako dodal, za zmluvou stála viacmesačná práca expertov, potom si ešte s Mečiarom sadli a do rána tvrdou prácou dali dohodu dohromady. "Som presvedčený, že takéto dokumenty majú vplyv na dvojstranné vzťahy, aj keď nie všetky zmeny možno spájať s ňou," poznamenal expremiér, podľa ktorého atmosféru vzťahov a prístup k dôležitým otázkam zmluva vo veľkej miere ovplyvnila.

SkryťVypnúť reklamu

"Priznám sa, nedomnieval som sa pred desiatimi rokmi, že takto rýchlo a účinne prebehnú zmeny, ktoré umožnia prístup Slovenska k Severoatlantickej aliancii a potom k Európskej únii. Som presvedčený, že je to výsledkom veľmi tvrdej práce, a aj kvôli tomu chcem slovenskej vláde, ľudu a parlamentu zablahoželať, najmä vzhľadom na situáciu, ktorá bola pred desiatimi rokmi," konštatoval Horn a dodal, že Slovensko takpovediac "dozrelo" k veľkým medzinárodným výzvam.

Podľa jeho slov je jednoznačné, že SR nielen prijala, ale aj udomácnila ciele - spomenuté aj v základnej zmluve, podľa ktorých spoločné európske politické hodnoty treba udomácniť. Pre Slovensko je to rovnako dôležité ako pre Maďarsko a rovnako SR ako aj Maďarsko napredujú ďalej, povedal maďarský expremiér.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre nás je dôležité to, že nás spája mnoho vecí so Slovenskom. Pozrime sa napríklad na vývoj nárastu počtu pracujúcich slovenských občanov v Maďarsku v ostatnom období. Hospodárska aj kultúrna spolupráca sa vyvíja dobre, nielen že nedošlo k zlomu, naopak došlo k vážnemu pokroku v našich vzťahoch," hodnotil politik vývoj vzťahov po podpísaní medzištátnej dohody.

"Keď hovoríme, že chceme pomôcť Maďarom žijúcim za hranicami, to neznamená, že podceňujeme vlády jednotlivých krajín, kde Maďari žijú. Bol by som rád, keby vlády a parlamenty týchto krajín uznali, že chceme pomôcť tamojším Maďarom," povedal na margo podpory maďarskej menšiny a dodal, že pomoc sa zíde všetkým, veď všetci sa nachádzame v období procesu neľahkého začleňovania sa do EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznil, že pomoc je dôležitá v tomto regióne, kde boli historické krivdy. "My, ale aj naši medzinárodní partneri považujú za obrovskú vec, že Maďarsko spolu s ďalšími susednými krajinami vedelo nastúpiť na cestu historického zmierenia. Lebo nech ktokoľvek tvrdí čokoľvek, vzťahy sú mierové a rozvíjajúce sa v tomto priestore, kde boli - ako som už povedal - mnohé historické krivdy," zdôraznil.

Podľa jeho slov americký exprezident Bill Clinton nie nadarmo povedal, že to, čo sa stalo pri uzatvorení základnej medzištátnej zmluvy a v iných oblastiach, poslúži ako vzor, ktorý môže byť modelom napríklad pre obyvateľov krajín Blízkeho východu.

Zmluva nevznikla samozrejme, k tomu bola potrebná podľa neho veľmi vážna politická vôľa a politická snaha, ktoré boli na oboch stranách. Sprevádzali ich síce aj diskusie a spory, tie budú aj v budúcnosti, ale to Horn považuje za prirodzenú záležitosť.

SkryťVypnúť reklamu

Na margo stále otvorenej otázky Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN) expremiér povedal, že ho mrzí, že sa ju nepodarilo dotiahnuť v roku 1998. "Vychádzali sme z toho, že musíme realizovať rozsudok haagskeho súdu. Bolo mnoho maďarských politikov, ktorí sa na to nepozerali takýmto spôsobom." Pripomenul, že Maďarsko sa obrátilo ako prvé na medzinárodný súd, ako aj to, že dodnes nebol dosiahnutý pokrok v tejto otázke.

Dôvodom terajšej situácie podľa neho okrem iného je, že politici v oboch krajinách sa snažili otázku Gabčíkova využiť v prospech získania krátkodobého politického kapitálu. "Svet však ukáže, že v takýchto záležitostiach, ako je SVDGN alebo základná zmluva, je možné dosiahnuť pokrok iba spoločnou vôľou a snahou. V tomto treba naozaj zmeniť prístup. Terajšia maďarská vláda skutočne hľadá riešenie, ako otázku Gabčíkova doriešiť," uzavrel rozhovor pre TASR maďarský expremiér Gyula Horn.

SkryťVypnúť reklamu

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) pel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 805
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 076
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 934
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 637
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 057
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 128
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 058
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Juniorská víťazka Australian Open vyradila už druhú slovenskú tenistku na turnaji v Egypte.


Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


SkryťZatvoriť reklamu