SME

Horn: Zmluva medzi SR a MR v Paríži bola záujmom západu, ale aj naším

Budapešť 22. marca (TASR) - Západné krajiny síce presviedčali SR a Maďarsko, aby podpísali v Paríži základnú medzištátnu zmluvu, bolo to však aj v záujme ...

Budapešť 22. marca (TASR) - Západné krajiny síce presviedčali SR a Maďarsko, aby podpísali v Paríži základnú medzištátnu zmluvu, bolo to však aj v záujme oboch krajín. Povedal to dnes v Budapešti v rozhovore so spravodajcom TASR expremiér Gyula Horn, ktorý spolu s jeho slovenským kolegom Vladimírom Mečiarom zmluvu pred desiatimi rokmi podpísal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmluvu medzi Maďarskou republikou a SR o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci podpísali 19. marca 1995. Uplynulé obdobie podľa maďarského ľavicového politika nie je ľahké zhodnotiť. "Pri dobrých prvkoch boli aj nepriaznivé, ale chcem dodať, že napriek všetkému, čo sa o zmluve hovorilo, sa domnievam, že základná zmluva zohrala mimoriadne dôležitú úlohu v maďarsko-slovenských vzťahoch, a ešte aj dnes zohráva," povedal Horn.

SkryťVypnúť reklamu

"Je pravda, že v Paríži nás veľmi presviedčali vodcovia západných krajín, aby sme zmluvu s kolegom Vladimírom Mečiarom podpísali v rámci tam prebiehajúcej konferencie, ktorá bola veľmi dôležitá z pohľadu rozširovania Európskej únie. To sa ale stretlo aj s našimi snahami a záujmami, teda nie je pravda, že jednostranne to požadoval západ, a my sme to splnili, ale základnú zmluvu sme brali mimoriadne vážne," zdôraznil.

Ako dodal, za zmluvou stála viacmesačná práca expertov, potom si ešte s Mečiarom sadli a do rána tvrdou prácou dali dohodu dohromady. "Som presvedčený, že takéto dokumenty majú vplyv na dvojstranné vzťahy, aj keď nie všetky zmeny možno spájať s ňou," poznamenal expremiér, podľa ktorého atmosféru vzťahov a prístup k dôležitým otázkam zmluva vo veľkej miere ovplyvnila.

SkryťVypnúť reklamu

"Priznám sa, nedomnieval som sa pred desiatimi rokmi, že takto rýchlo a účinne prebehnú zmeny, ktoré umožnia prístup Slovenska k Severoatlantickej aliancii a potom k Európskej únii. Som presvedčený, že je to výsledkom veľmi tvrdej práce, a aj kvôli tomu chcem slovenskej vláde, ľudu a parlamentu zablahoželať, najmä vzhľadom na situáciu, ktorá bola pred desiatimi rokmi," konštatoval Horn a dodal, že Slovensko takpovediac "dozrelo" k veľkým medzinárodným výzvam.

Podľa jeho slov je jednoznačné, že SR nielen prijala, ale aj udomácnila ciele - spomenuté aj v základnej zmluve, podľa ktorých spoločné európske politické hodnoty treba udomácniť. Pre Slovensko je to rovnako dôležité ako pre Maďarsko a rovnako SR ako aj Maďarsko napredujú ďalej, povedal maďarský expremiér.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre nás je dôležité to, že nás spája mnoho vecí so Slovenskom. Pozrime sa napríklad na vývoj nárastu počtu pracujúcich slovenských občanov v Maďarsku v ostatnom období. Hospodárska aj kultúrna spolupráca sa vyvíja dobre, nielen že nedošlo k zlomu, naopak došlo k vážnemu pokroku v našich vzťahoch," hodnotil politik vývoj vzťahov po podpísaní medzištátnej dohody.

"Keď hovoríme, že chceme pomôcť Maďarom žijúcim za hranicami, to neznamená, že podceňujeme vlády jednotlivých krajín, kde Maďari žijú. Bol by som rád, keby vlády a parlamenty týchto krajín uznali, že chceme pomôcť tamojším Maďarom," povedal na margo podpory maďarskej menšiny a dodal, že pomoc sa zíde všetkým, veď všetci sa nachádzame v období procesu neľahkého začleňovania sa do EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznil, že pomoc je dôležitá v tomto regióne, kde boli historické krivdy. "My, ale aj naši medzinárodní partneri považujú za obrovskú vec, že Maďarsko spolu s ďalšími susednými krajinami vedelo nastúpiť na cestu historického zmierenia. Lebo nech ktokoľvek tvrdí čokoľvek, vzťahy sú mierové a rozvíjajúce sa v tomto priestore, kde boli - ako som už povedal - mnohé historické krivdy," zdôraznil.

Podľa jeho slov americký exprezident Bill Clinton nie nadarmo povedal, že to, čo sa stalo pri uzatvorení základnej medzištátnej zmluvy a v iných oblastiach, poslúži ako vzor, ktorý môže byť modelom napríklad pre obyvateľov krajín Blízkeho východu.

Zmluva nevznikla samozrejme, k tomu bola potrebná podľa neho veľmi vážna politická vôľa a politická snaha, ktoré boli na oboch stranách. Sprevádzali ich síce aj diskusie a spory, tie budú aj v budúcnosti, ale to Horn považuje za prirodzenú záležitosť.

SkryťVypnúť reklamu

Na margo stále otvorenej otázky Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN) expremiér povedal, že ho mrzí, že sa ju nepodarilo dotiahnuť v roku 1998. "Vychádzali sme z toho, že musíme realizovať rozsudok haagskeho súdu. Bolo mnoho maďarských politikov, ktorí sa na to nepozerali takýmto spôsobom." Pripomenul, že Maďarsko sa obrátilo ako prvé na medzinárodný súd, ako aj to, že dodnes nebol dosiahnutý pokrok v tejto otázke.

Dôvodom terajšej situácie podľa neho okrem iného je, že politici v oboch krajinách sa snažili otázku Gabčíkova využiť v prospech získania krátkodobého politického kapitálu. "Svet však ukáže, že v takýchto záležitostiach, ako je SVDGN alebo základná zmluva, je možné dosiahnuť pokrok iba spoločnou vôľou a snahou. V tomto treba naozaj zmeniť prístup. Terajšia maďarská vláda skutočne hľadá riešenie, ako otázku Gabčíkova doriešiť," uzavrel rozhovor pre TASR maďarský expremiér Gyula Horn.

SkryťVypnúť reklamu

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) pel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 242
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 675
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 468
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 094
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 870
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 682
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 432
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Maďarskí policajti

Užívanie psychoaktívnych látok sa už nepovažuje za priestupok, ale za trestný čin.


TASR a 1 ďalší 3
Prehliadka na Deň víťazstva v roku 2023.

Moskvu čaká 9. mája vojenská prehliadka.


Ilustračné foto

Na smútočné zhromaždenie zaútočili paľbou z motocyklov.


TASR 1
Kolumbijskí kardináli Luis José Rueda Aparicio (vpravo) a Rubén Salazar Gómez.

Ide zrejme o kardinála Vinka Puljiča zo Sarajeva a španielskeho kardinála Antonia Cañizaresa.


TASR

Sportnet

Marek Janečka a Erik Grendel s trofejou Slovnaft Cup po finále v roku 2019.

Marek Janečka vyhral pohár so Spartakom Trnava v roku 2019.


Jakub Demek v drese Vegas Golden Knights.

Slovenská reprezentácia sa nerozrastie o ďalších dvoch hráčov zo zámoria.


a 1 ďalší
Hokejisti Spišskej Novej Vsi.

Celkovo je na rekonštrukciu vyčlenených 6,08 milióna eur, z toho investícia mesta je vo výške 1,08 milióna.


SITA
Alexander Zverev.

Problém s elektronickým systémom mal v Madride Alexander Zverev.


Antonín Nekut
SkryťZatvoriť reklamu