SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Habera: O dva roky uvidíme, kto je Star

Na stretnutie prišiel s päťminútovým meškaním a trikrát sa za to ospravedlnil. Nevyhradil si možnosť neodpovedať na žiadnu nepríjemnú otázku. Pri autorizácii nezmenil ani jedno zo svojich vyjadrení. Porotca Slovensko hľadá SuperStar PAVOL HABERA hovoril

Na stretnutie prišiel s päťminútovým meškaním a trikrát sa za to ospravedlnil. Nevyhradil si možnosť neodpovedať na žiadnu nepríjemnú otázku. Pri autorizácii nezmenil ani jedno zo svojich vyjadrení. Porotca Slovensko hľadá SuperStar PAVOL HABERA hovoril so SME.

V jednom z finálových večerov ste povedali, že životný štýl Roba Miklu sa vám páči. Mýlili ste sa?

Finalistov súťaže nepoznám dlhšie ako novinári. Možno len o pár hodín. Netuším, ako žijú. Stihol som si však všimnúť, že ten, kto toho veľa po speváckej stránke neukazuje, o to viac na seba upozorňuje v médiách. Je výnimkou, ak Koščová alebo Tomeček či iní majú nejakú titulku v novinách. Šindlerová a Bezdeda sú pre novinárov zaujímaví aj pre ich vzhľad. Ale neobjavujú sa na titulke, lebo niečo vyviedli. Objavujú sa tam Jaroš a Mikla. Tí, ktorí toho v rámci spievania veľa nevedia.


Patrili do jedenástky finalistov?

Nehovorím, že nie. Patrili, patria. Ľudia si ich vybrali. My sme ich dali do päťdesiatky. Určite to boli jedni z najlepších speváckych interpretov, ktorí do SuperStar prišli tento rok. A, ako vidíme, našli si svojich fanúšikov.


Bude mať Mikla po odstúpení a nezvládnutí svojich démonov spevácku budúcnosť?

Robovo odstúpenie je jeho slobodným rozhodnutím, ja ho rešpektujem a prajem mu v živote a v kariére veľa šťastia.


Jarošovi ste podľa jeho slov povedali, že je hanba SuperStar. Je?

Nikdy som mu to nepovedal. Jeho mediálne taktiky ma začali zaujímať v momente, ako som si to prečítal v SME. Pokojne ma ktokoľvek môže kritizovať za to, že zle rozhodujem, že som taký a onaký - pokojne aj za moje spievanie. Ale nemám dôvod komukoľvek povedať, že je hanba SuperStar! Viem veľmi dobre, o čom je táto šou a pre mňa je ten najhorší spevák rovnako dôležitý, ako dobrý. Je nelogické, aby som niečo také vyslovil.


Pre súťažiaceho je lepšie povedať, že ho nemal rád jeden z porotcov.

Miro si na tom postupne robil imidž. Že je utláčaný spevák. Ale pre mňa je SuperStar vyslovene zábava. Robím v živote len veci, ktoré ma bavia. Prečo by som mu to teda hovoril? Aj pre mňa bolo zaujímavé sledovať, ako ďaleko dôjde, kedy vypadne. Myslím, že je to správny chalan a, navyše, veľmi zodpovedný. Nešlo o nič viac, len o to, že podľa mňa boli vo finále niektorí speváci lepší než on. Nemám proti nemu nič - ani proti Koščovej či Bezdedovi. Všetko im hovorím na rovinu. Každý jeden dostane odo mňa sprchu - keď si ju zaslúži. Ale zároveň s dobre mienenými radami. Aj Miro.


Prečo to robíte, prečo im radíte?

Už sa ma to niekto zo štábu pýtal. Že tam nie som na to. Ale ja mám pocit, že som povolaný povedať im, čo urobili zle. A oni sa v tom zlepšujú. Tie deti dostanú odo mňa, od nás takú školu, akú už nedostanú nikdy. Nikto v živote im o ich speve v budúcnosti nepovie toľko pravdy ako ja. Preto ma trápi, keď niekto o mne povie nejaké klamstvo. To nemám rád. Ja hovorím veci na rovinu. Ľudia môžu o mne hovoriť, čo chcú, len nech to je pravda.


Však to pomenujte vy. Za čo v živote by ste si zaslúžili kritiku?

Myslím si, že som si za životné hlúposti odtrpel svoje. Od médií, od kamarátov, od ľudí.


Povedzme, o čom hovoríme.

Vieme, o čom hovoríme.


Zdá sa, že vám Amerika pomohla, zmenila vás. Ste uvoľnenejší.

Podľa mňa ma zmenilo nevydarené prvé manželstvo, nie Amerika. Prišiel som o dcéru, ktorá šla bývať k exmanželke. Je veľmi ďaleko a ja ju nemôžem vidieť tak, ako by som chcel. Vážim si iné veci. Spievanie už neberiem tak vážne. Ak sa človek o niečo krvopotne snaží, tak je to kŕč. A väčšinou to nevyjde.


Úporným snažením si človek blokuje vesmírnu energiu.

Áno, je to pravda, je to tak. Raz som sa pýtal Hany Hegerovej - ako to, že je stále na výslní. S prehľadom. Štyridsať rokov. Odpovedala mi, vieš čo, ja som sa o to ani nikdy nesnažila. Väčšina vecí, ktoré robíte len tak, vyjde najlepšie a je z toho úspech.


Máte na mysli aj singel finalistov SuperStar Kým vieš snívať?

Tá pieseň vznikla za dva dni, hneď šla von. A podľa mňa je to jedna z mojich najlepších vecí. Pol dňa som uvažoval len o tom, kto čo bude spievať. Mikla je rockový, Konček čierny spevák, Samo romantický rocker, Katarína je inteligentná Janka Kirschnerová, Zdenka Predná je biela černoška... Skrátka každý spieva v tom slaďáku tak, ako mu to najviac sedí. Majú napísaný part presne pre svoj typ hlasu, navyše, s Hevierovým výstižným textom. Zrejme aj preto sa to chytilo.


Nerobili ste to pre peniaze?

Nie, veď v Čechách podobnú vec vyrobili a predalo sa 18-tisíc kusov za pol roka. U nás za pár týždňov 100-tisíc! Jedine vtedy to môže vyjsť, keď nemyslíte na to, koľko zarobíte.


Život zo dňa na deň, to je váš štýl života?

Nie celkom. Ale je dobré myslieť na to, že v jednej sekunde môže všetko skončiť. Keď ide človek na nákup do mesta, tak sa s rodinou má rozlúčiť tak, akoby ich videl posledný raz. Včera sa v Prahe vykoľajila električka a zabila na zastávke dvoch ľudí, ktorí šli možno len na nákup. Toto je dobré si uvedomiť - aspoň raz za týždeň.


Prečo vás potom rozčuľuje, keď ľudia v Národnom tenisovom centre pri vašej kritike pískajú, dupocú, nenechajú vás dohovoriť?

(smiech) "Nie som rozčúlený, vtedy vyzerám úplne inak. Je to trochu aj divadlo pre kamery."

Nadávajú vám na ulici?

Nemal som jediný problém. Skôr mi predavačka v potravinách, kam si chodím pre rožky, hovorí - Čo si na nich taký mäkký?" (smiech) "Od začiatku roka 1988, až roky 1993, 1994. To boli platne s pesničkami Reklama na ticho, Prievan v peňaženke, Držím ti miesto, sólové platne so skladbami Je to vo hviezdach, Kým ťa mám. Autogramiády, aké mali finalisti SuperStar, sme zažili aj my s Teamom. Napríklad v Prahe pod Václavákom. Rozbité výklady, policajti na koňoch. Je zvláštne, že môj úspech prišiel, keď som chcel so spevom končiť.


Čo si z toho obdobia o sebe myslíte dnes?

Mal som okolo seba ľudí, ktorí mi dali v pravú chvíľu po hlave. Ale vedel som aj to, že treba byť zdravo sebavedomý. Len to udržať v miere, aby sme si stihli urobiť čo najmenej nepriateľov. Vediac, že bude aj horšie a tí priatelia nám môžu pomôcť.


Je hystéria okolo SuperStar podobná aj v Amerike?

V treťom kole súťaže, keď boli vo finále dve dievčatá, prišlo 64 miliónov esemesiek. Fanúšikovia boli na oboch štadiónoch, odkiaľ dievčatá pochádzali. 40-tisícový štadión v jednom a aj druhom meste. Úplne plný. Fandili svojej speváčke.


Čím to je? Dobre namiešanou dávkou emócií a prirodzeného ľudského prejavu, spevu?

Táto reality šou nenesie so sebou nijakú zlobu. Ľudia sa majú radi. Je to jeden kolektív a plačú spolu. Spievanie je prirodzená radosť. Tak ako plač a smiech, aj spev patrí k pozitívnym emóciám. Okrem kydania na STV.


Čo vám prekáža? Kritika, že tá šou nepatrí do verejnoprávneho média?

Áno. Ak bude STV vysoko zisková, bude robiť svoje programy a bude to v pohode, potom sa môžeme baviť o tom, či tento program tam patrí, alebo nie. Ak však je televízia v sračkách a hľadá možnosti, ako si na seba zarobiť, aby potom mohla točiť aj pôvodné inscenácie a seriály, tak treba vysielať pozitívnu šou typu SuperStar. Richard Rybníček správne takúto cestu ukazuje. Nie je skvelé, že dva milióny koncesionárskych poplatníkov sa zrazu teší na každý piatok, a aj na iné programy STV?


A čo muzikanti? Niektorí SuperStar kritizujú, alebo minimálne tvrdia, že ho nepozerajú.

Podľa mňa ten program prinúti muzikantov robiť. Aj mňa. Pretože chcem dokázať, že aj keď som starý koreň, viem napísať dobré pesničky, a aj ich dobre zaspievať.


Muzikanti sa naozaj konkurencie boja?

To je tak - na Slovensko príde jeden veľký talent, získa všetky ocenenia a všetci sa mu pchajú do zadku. No potom príde štádium, keď s ním ľudia už veľa nechcú mať. Pretože zistia, že ten človek sa dostal tak vysoko. A až to oni nechceli. Niektorí muzikanti sa boja, že niektorí z finalistov môžu byť o dva roky oveľa ďalej, ako oni teraz. A na súkromné a firemné večierky už nebudú volať ich, ale zavolajú niekoho zo SuperStar. A súčasní speváci majú po kšefte.


Po vypadnutí Sama Tomečka ste poznamenali, že národ ohluchol, je to pravda?

Áno. Ale médiá to trochu prehnali, až tak vážne SuperStar neprežívam. V podstate mi je jedno, či by vyhral SuperStar Jaroš, alebo nie.


Prosím?! Vám je to jedno?

Je. Z tých jedenástich má každý šancu točiť cédečko, pretože všetci majú viac-menej talent. Lenka Slaná vie zvážiť, kto môže čo pre firmu priniesť. Asi dá šancu nahrať cédečko veľa ľuďom. Je to už len taká hra, kde je všetko možné dokopy.


Čo všetko?

Trochu spevu, imidžu, bulváru, sympatií, všetko dohromady. Potom môže SuperStar vyhrať hocikto.


Pôsobíte skôr ako človek, ktorému záleží na tom, aby vyhral Tomeček alebo Šindlerová. Nie je to tak?

Či chcete, alebo nie, v sobotu ráno zabúdam, že nejaká SuperStar bola. A idem si robiť svoju robotu, z ktorej sa vrátim o týždeň a idem znovu hodnotiť spev. Ale dobre, odpoviem vám, čo by som chcel ako spevák - to, aby vyhral niekto, kto vie spievať. Aj keď, pre speváka je najlepšia pozícia extrém - buď ho majú radi, alebo ho nenávidia. Žiaden stred. Tak to bolo u Jaroša, a aj Miklu. Ak si ľudia povedia len - Ty si dobrý spevák - vtedy je to najhoršie. Nerozbijú mu okno na aute, ale ani mu nepošlú hlas. Viem, o čom hovorím. Mňa buď majú radi, alebo nemajú. Žiaden stred.


Čo si na nich pri hodnotení vlastne všímate?

To, či vôbec vedia, o čom spievajú. Text je dosť dôležitý, najmä v slovenských skladbách. U nás je to polovica úspechu. Záleží na tom, či ľudia tomu spevákovi či speváčke uveria. A pretože som staršia, ozajstnou hudbou odchovaná generácia, myslím si aj to, že ak sa chce niekto živiť spevom, musí spievať čisto, musí byť na tom výborne rytmicky a ešte všeličo iné.


Bezdeda s prehľadom vyhral zatiaľ posledné kolo. Čitatelia SME ho označili za najšarmantnejšieho muža - a to pred rokom vyhral Lasica. V čom je to jeho čaro?

Bezdeda je sympaťák a veľmi slušný, šarmantný chalan. Je aj tvárny. Hlasovo je to taký Jožo Ráž, s plusom dobrej povahy. Ide z neho veľká pozitívna energia. Bezdeda je veľký talent.


Viete, že vy ste sa dostali v ankete SME o najšarmantnejšieho muža do prvej pätnástky?

Je to sila médií, som v prvej pätnástke, aj keď som tu pár rokov nežil. Prišiel som do povedomia ľudí.


Aká je životnosť hviezdy, čo je pol roka v televízii?

Závisí od jeho talentu. Vždy musí vedieť niečím novým zaujať. Aj ja som robil veľa vecí. Nahrával som platne, robil som film, hrám v muzikáli. Netreba si byť nikdy istý. Ale v jednom si istý som - že po skončení SuperStar príde pre finalistov jedno veľké a tvrdé zobudenie, oproti ktorému sú aj moje najtvrdšie kritiky prechádzka ružovým sadom. O dva roky budeme vidieť, kto je aspoň trochu star.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 2. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 5. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 6. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. Pomáhajte čítaním
 10. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 3. Budúcnosť M&A v Európe
 4. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 5. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 6. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 7. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 881
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 567
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 960
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 036
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 888
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 544
 7. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 503
 8. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 449
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 402
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 285
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Najvyšší súd v Nevade potvrdil Bidenovo volebné víťazstvo

Biden vyhral v Nevade nad Trumpom o viac ako 30-tisíc hlasov.

Ilustračné foto.

Veľká Británia počas Vianoc na päť dní uvoľní opatrenia

Nové opatrenia budú platiť od 23. do 27. decembra.

Muž s ochranným rúškom na tvári kráča okolo parlamentu v Londýne počas koronavírusovej pandémie 16. októbra 2020.

V Španielsku ako prvých zaočkujú proti covidu zdravotníkov a dôchodcov

Očkovanie by mohli Španieli spustiť už v januári.

Ilustračné foto

Výbor maďarského parlamentu podporil sprísnenie zákona o voľbách

Nadchádzajúce parlamentné voľby v Maďarsku sa konajú v roku 2022.

Maďarský premiér Viktor Orbán môže vládnuť bez parlamentu len pomocou dekrétov.