Košice 18. marca - Vojenský Vrtuľník UH-1 Huey známy z čias vietnamskej vojny darovala Národná garda (NG) amerického štátu Indiana ako exponát Múzeu letectva košického Slovenského technického múzea (STM).
Dar odovzdal 18. marca na košickom letisku veliteľ NG generálmajor Martin Umbarger, podľa ktorého je to prejav dlhoročného a prehlbujúceho sa priateľstva medzi štátom Indiana a SR. Vrtuľník rozšíri exponáty takzvanej prezidentskej galérie, ktorú buduje múzeum z darov hláv štátov - prezidentov a kráľov a zatiaľ ich má 16. Podľa riaditeľa STM Eugena Labaniča otvoriť by ju mali v júni.
Iniciátorom myšlienky je exprezident SR Rudolf Schuster, vďaka ktorému prišli exponáty z rôznych krajín do Košíc. Ako uviedol po odovzdaní amerického daru, mohli tu byť už skôr iné helikoptéry, ale on chcel práve túto, ktorá sa veľmi preslávila v civilnom i vojenskom živote. "Keď sme sledovali filmy, vieme, že vo Vietname zohrala veľmi dôležitú úlohu. Práve preto som chcel jednu, ktorá tam lietala a podarilo sa" - uviedol Schuster.
Exprezident je zatiaľ spokojný s plnením sľubov svojich bývalých partnerov, nepozdáva sa mu však tempo výstavby hangárov na uskladnenie darov. Kriticky sa vyjadril na adresu Ministerstva obrany SR, ktoré prisľúbilo vybudovať jeden hangár a zatiaľ ani nezačalo. Vrtuľník Huey je už druhé americké lietadlo darované Leteckému múzeu v Košiciach. Bývalý veľvyslanec USA na Slovensku Ronald Weiser, daroval múzeu 13. septembra 2004 lietadlo Vzdušných síl USA typu AT-38, čo je dvojmotorové nadzvukové cvičné lietadlo do veľkých výšok.
Vrtuľník UH-1 Huey považujú za najpopulárnejší vrtuľník na svete. Viac ako 5000 týchto všestranných leteckých prostriedkov často spájaných s vojnou vo Vietname, brázdilo oblohou juhovýchodnej Ázie. Skonštruovaný v polovici 50. rokov firmou Bell Aviation Huey sa stále používa ako lietajúci prostriedok velenia, na prevoz vojakov a ostreľovanie z guľometov. Od roku 1959 sa ich vyrobilo viac ako 9000 a stále sa používajú vo viac ako 40 krajinách. Vrtuľník UH-1M darovaný STM bol vyrobený v roku 1967 a dlho slúžil Pozemným silám USA a NG štátu Indiana. Doslúžil v roku 1997, po čom bol demilitarizovaný a vystavený v parku NG štátu Indiana pri jednom z jej výcvikových priestorov.
Indiana sa nachádza v srdci Spojených štátov a začiatkom 20. storočia zažila veľký príliv slovenských prisťahovalcov. Krátko po vzniku samostatného Slovenska vedúci predstavitelia Indiany požiadali o partnerstvo so Slovenskou republikou v rámci programu Ministerstva zahraničných vecí USA zameraného na posilňovanie vzťahov slobodných krajín. NG štátu Indiana je súčasťou záložných ozbrojených síl a podobne ako Ozbrojené sily SR plní veľkú úlohu v mierových operáciách a vojne proti terorizmu. Vojaci zo Slovenska a Indiany teraz spolu slúžia v Kosove a Iraku.