Štrasburg 21. marca (TASR) - Moskvou podporovaný čečenský prezident Alu Alchanov dnes odmietol akékoľvek rokovania s "teroristami" a vyhlásil, že jeho vláda bude spolupracovať len s "tými, ktorí uznávajú územnú celistvosť Ruska a snažia sa o riešenie krízy v Čečensku nenásilnými prostriedkami".
Na neformálnom rokovaní o Čečensku, zvolanom na dnes do Štrasburgu Radou Európy, Alchanov poznamenal, že pri hľadaní takého riešenia by mohli pomôcť poslanci Európskeho parlamentu a medzinárodní experti.
Na otázku, či by čečenská vláda pristúpila na rokovania s nedávno zabitým čečenským vodcom Aslanom Maschadovom, Alchanov odpovedal, že nevidí rozdiel medzi ním a inými teroristami. Podľa jeho názoru sú všetci "teroristi" zodpovední za útrapy, ktorým je v súčasnosti Čečensko vystavené.
Na schôdzke sa zúčastňuje vyše 40 ruských a promoskovských čečenských politikov, zástupcovia medzivládnych organizácií, členovia Rady Európy a experti na medzinárodné vzťahy. Čečenská opozícia na debate nemá zástupcu. Podľa organizátorov ich malo pricestovať viacero, vrátane ľudí blízkych čečenskému emisárovi Achmedovi Zakajevovi, žijúcemu v britskom exile.
Tesne pred začatím stretnutia v Štrasburgu organizácia Human Rights Watch (HRW) upozornila, že počet únosov civilistov v Čečensku, ktorých páchateľmi sú často vládne jednotky, dosiahol hranicu, keď by mohol byť kvalifikovaný ako zločin proti ľudskosti.
"Od roku 1999 ďzmizliď v Čečensku tisíce ľudí, pričom ruské úrady o tom vedeli," upozornila výkonná riaditeľka HRW pre Európu a Strednú Áziu Rachel Denberová. Dodala, že z výpovedí svedkov vyplýva, že prejavy svojvôle a zastrašovania v Čečensku sú horšie ako počas vojny.
HRW odsúdila Európsku úniu za to, že na prebiehajúce rokovanie Komisie OSN pre ľudské práva nezaradila aj rezolúciu pranierujúcu pomery v Čečensku. "Odvrátiť zrak na druhú stranu, keď sa páchajú zločiny proti ľudskosti, je nespravodlivé," skonštatovala Denberová. V rokoch 2000 a 2001 pritom ľudskoprávna komisia OSN schválila rezolúcie, v ktorých vyzvala ruskú vládu skoncovať so zneužívaním práv civilistov.
Ochrancovia ľudských práv obviňujú ruské bezpečnostné zložky a ich čečenských spojencov z únosov, mučenia a zabíjania čečenských civilistov. Na druhej strane povstalci naďalej podnikajú teroristické útoky, ktoré kulminovali vlani v septembri, keď v severoosetskom Beslane zajali vyše tisíc rukojemníkov. Pri oslobodzovacej operácii a následnom chaose prišlo o život vyše 330 ľudí, väčšinou detí.
2 12 pel im