Belehrad 21. marca (TASR) - Srbský vládny výbor pre spoluprácu s haagskym tribunálom OSN na dnešnom zasadaní rokovaní navrhol zmrazenie majetku asi tucta unikajúcich obžalovaných, vrátane bývalého veliteľa bosnianskosrbských jednotiek, generála Ratka Mladiča.
Národná rada pre spoluprácu s haagskym tribunálom má teraz do konca týždňa vypracovať návrh príslušného zákona. Ten následne posúdi vláda Srbska a Čiernej Hory (SČH) a platiť začne po schválení parlamentom SČH, povedal predseda komisie, minister pre ľudské práva Rasim Ljajič.
"Musíme konať rýchlo, očakávam, že legislatíva bude v parlamente do konca budúceho týždňa," povedal Ljajič bez bližších podrobností o návrhu.
Srbské médiá špekulujú, že opatrenie bude obsahovať zmrazenie bankových vkladov unikajúcich obžalovaných, ako aj zákaz predaja ich majetku.
Tento krok má za cieľ zvýšiť tlak na zostávajúcich srbských obžalovaných, ktorých zatknutie a vydanie tribunálu je kľúčovou podmienkou pre snahy Belehradu o integráciu do Európy.
Belehrad musí zadržať na slobode zostávajúcich podozrivých z vojnových zločinov pred tým, ako EÚ vydá v apríli očakávanú hodnotiacu správu, v ktorej sa vyjadrí, či balkánska krajina môže v budúcnosti otvoriť rokovania o členstve v únii.
Mladič je spolu s bývalým politickým lídrom bosnianskych Srbov Radovanom Karadžičom v Haagu najžiadanejším obžalovaným. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) ich oboch obžaloval v roku 1995, okrem iného aj z genocídy v súvislosti so srebrenickou masakrou asi 8000 moslimských mužov a chlapcov, ako aj obliehaním Sarajeva počas bosnianskej vojny (1992-95).
EÚ minulý týždeň odložila prístupové rokovania s Chorvátskom s odôvodnením, že neurobilo všetko pre to, aby bol do Haagu vydaný jeho hlavný podozrivý, generál Ante Gotovina. Rozhodnutie Bruselu voči Záhrebu viacerí srbskí predstavitelia označili za jasný signál pre Belehrad.
Srbská vláda dáva namiesto zatýkania obžalovaných prednosť ich presviedčaniu, aby pred ICTY predstúpili dobrovoľne. Dotyčným na výmenu ponúka finančnú a inú podporu pre ich rodiny, ako aj právnu pomoc pri procese.
Cez víkend svoje rozhodnutie predstúpiť pred tribunál oznámil Vinko Pandurevič, ktorý uviedol, že do Holandska odcestuje v stredu. Pandurevič - počas bosnianskej vojny veliteľ Zvornickej brigády, ktorá sa v júli 1995 zúčastnila na dobytí srebrenickej enklávy, v tom čase tzv. bezpečnej zóny OSN, kde hľadali útočisko tisícky Moslimov - bude od októbra 2004 desiatym srbským obžalovaným, ktorý pred ICTY predstúpi.
ICTY Pandureviča obžaloval v roku 1998 a žalobu - tá obsahuje osem bodov, vrátane genocídy a spolupáchateľstva pri genocíde - zverejnil v roku 2001. Po vojne sa Pandurevič stal členom generálneho štábu bosnianskosrbskej armády, z postu bol ale uvoľnený v roku 1998, keď sa začal ukrývať.