Haag 21. marca (TASR) - Vysokopostavený dôstojník macedónskej polície Johan Tarčulovski sa dnes odmietol vyjadriť k žalobe haagskeho tribunálu OSN z vojnových zločinov, ktorých sa mal dopustiť počas útoku na Albáncami obývanú dedinu na konci konfliktu v roku 2001.
Tarčulovski (30) požiadal o 30-dňový odklad svojej odpovede na žalobu, ktorá má tri body, vrátane vraždy siedmich ľudí, svojvoľného ničenia a krutého zaobchádzania s civilistami.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Tarčulovského obžaloval spolu s bývalým macedónskym ministrom vnútra Ljubem Boškovským v decembri 2004. Žalobu - poslednú, ktorú v roku 1993 vytvorený ICTY vzniesol - zverejnili minulý týždeň.
Tarčulovského zatkli okamžite po odtajnení žaloby minulý týždeň a previezli do Haagu. Boškovski je od minulého roku zadržiavaný v Chorvátsku na základe macedónskeho zatykača vydaného v súvislosti s inou kauzou. Exminister odmieta obvinenia ICTY a jeho právnik vyhlásil, že bude bojovať proti vydaniu Boškovského, ktorý má aj Chorvátske občianstvo, pred tribunál.
Militanti z radov macedónskych Albáncov na začiatku roku 2001 začali ozbrojený boj za väčšie práva pre svoju komunitu, ktorá predstavuje asi štvrtinu dvojmiliónovej populácie krajiny. Konflikt ukončila Západom sprostredkovaná mierová dohoda podpísaná 13. augusta 2001 po rokovaniach v Ochride.
Tarčulovski, neskôr pridelený do prezidentskej ochranky, počas konfliktu viedol policajnú jednotku, ktorá zaútočila na albánsku dedinu Ljuboten ležiacu 12 kilometrov severne od Skopje, kde boli podpaľované domy a zabíjaní civilisti.
K hlavnému útoku došlo deň pred podpisom mierovej dohody, bitia a krutosti však pokračovali týždeň po uzavretí dohody, uvádza sa v žalobe ICTY.
Ljubotenská operácia bola zrejmou odvetou za zabitie ôsmich macedónskych vojakov 10. augusta, keď ich nákladné auto v oblasti narazilo na nastraženú mínu.