Biškek 21. marca (TASR) - Vodca kirgizskej opozície a bývalý premiér Kurmanbek Bakijev dnes poprel správy o obetiach na životoch, ktoré si v nedeľu na juhu krajiny mali vyžiadať potýčky medzi políciou a aktivistami opozície.
Dodal, že v Džalal Abade, kde sa situácia vyostrila najviac, je hospitalizovaných sedem ľudí, z toho dvaja so strelným zranením. Jedna žena je v nemocnici kvôli otrave plynom, ktorí zásahové jednotky polície použili pri rozháňaní nedeľňajšej demonštrácie.
Kirgizská opozícia sa dnes zmocnila budovy krajského úradu v Oši - druhom najväčšom meste krajiny. Policajné jednotky proti davu asi 3000 ľudí nezasiahli, aby nedošlo k obetiam na životoch. Dav ľudí potom ovládol aj krajské a mestské sídlo policajného zboru a vydal sa na pochod k miestnej televízii.
Predstaviteľ opozície Žapar Džekšejev informoval, že ošská polícia "prešla na stranu národa". Podľa jeho názoru je ťažké predpovedať, ako sa situácia v meste Oš bude vyvíjať ďalej.
Pod kontrolou opozície je po nedeľňajších stretoch medzi demonštrantmi a políciou aj neďaleké mesto Džalal Abad.
V dôsledku sporu o výsledok volieb sa v sobotu v troch mestách, vrátane Biškeku, zišli vyše tisíce ľudí, aby prejavili nesúhlas s výsledkom volieb, o ktorých sa európske štáty i USA vyslovili, že nesplnili všetky demokratické štandardy.
Demonštrácie zachvátili juh krajiny, kde žijú zväčša Uzbeci, z ktorých mnohí upozorňujú na silnejúce zastúpenie severu v politike a na väčšiu prosperitu v tejto časti krajiny. Prezident Askar Akajev tiež pochádza zo severu Kirgizska.
Opozícia Akajeva podozrieva zo snahy zneužiť väčšinové zastúpenie jemu lojálnych poslancov v parlamente na to, aby si predĺžil funkčné obdobie o tretí mandát, na ktorý podľa ústavy nemá nárok. Akajev však tvrdí, že zostane prezidentom len do konca svojho druhého funkčného obdobia, ktoré mu vyprší tento rok.
Opozícia Akajeva listom vyzvala, aby o dramatickej situácii v krajine rokoval s jej zástupcami za okrúhlym stolom.
Reakcia prezidenta na výzvu nie je známa, bez vysvetlenia zrušil aj plánované vystúpenie k dnešnému sviatku Novruz.
Akajev bol doteraz považovaný za najliberálnejšieho spomedzi stredoázijských politikov postsovietskej éry, napriek tomu sa v posledných rokoch snažil uzurpovať si viacero právomocí.
Niektorí analytici sa domnievajú, že Kirgizsko už v súčasnosti dozrelo na prepuknutie prodemokratických masových protestov, aké v ostatnom čase otriasli inými postsovietskymi štátmi, napríklad Ukrajinou, kde došlo v minulom roku k demonštráciám po kontroverzných voľbách, či Gruzínskom, kde tzv. ružová revolúcia v roku 2003 viedla k zosadeniu dovtedajšieho lídra Eduarda Ševardnadzeho.