Peking 20. marca (TASR) - Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová dnes upozornila, že európske vlády, ktoré by predali Číne sofistikované zbrojné zariadenia, budú zodpovedné za prípadné použitie týchto zbraní proti americkým silám v Pacifiku.
"Sú to Spojené štáty, nie Európa, kto chráni Pacifik," vyhlásila Riceová v juhokórejskom Soule pred odletom do Pekingu. Pripomenula, že stabilitu ázijsko-pacifického regiónu udržiavajú prostredníctvom svojich finančných prostriedkov Južná Kórea, Japonsko a USA.
EÚ možno čoskoro zruší zbrojné embargo uvalené na Čínu po krvavom zásahu proti demokratickým silám na pekinskom Námestí nebeského pokoja v roku 1989. To by umožnilo predaj technológií a zbraní, ktoré Čína nutne potrebuje na modernizáciu svojej chátrajúcej armády.
Peking v ostatnom čase zvýšil výdavky vo vojenskej oblasti v miere, ktorá podľa Riceovej znepokojuje Washington.
"Európska únia by nemala nijako prispievať" k možnosti, že čínske ozbrojené sily použijú európske technológie proti Američanom, povedala šéfka americkej diplomacie.
Čínsky prezident Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťia-pao, s ktorými dnes Riceová v Pekingu separátne rokovala, naliehali na USA, aby "pochopili, rešpektovali a podporili" kontroverzný zákon umožňujúci použitie sily proti Taiwanu v prípade, že by podnikol kroky smerujúce k formálnemu vyhláseniu nezávislosti od Číny.
Riceová sa chystala v rozhovoroch s čínskymi predstaviteľmi vyjadriť námietky v súvislosti s citlivým vývojom situácie na Taiwane, ako aj znepokojenie nad praktikami Číny v oblasti ľudských práv. Požiada ju tiež o pomoc pri presviedčaní Severnej Kórey, aby sa vrátila k rokovaciemu stolu a pristala na pokračovanie rozhovorov týkajúcich sa jej jadrového programu.
2 sla pel