Kvéta 20. marca (TASR) - Najmenej 32 mŕtvych a viac ako 40 zranených si vyžiadal v sobotu výbuch silnej nálože na náboženskom zhromaždení v svätyni menšinových šiitov na juhozápade Pakistanu.
Podľa úradov motív útoku v Gandháwe, malom meste v provincii Balúčistán, nie je známy. Provinciu trápia tak náboženské aj separatistické násilnosti.
Bomba vybuchla pri rozdávaní jedla po nočnom náboženskom obrade. Miesto útoku leží asi 420 kilometrov severne od najväčšieho pakistanského mesta Karáčí.
Správca svätyne Fakír Ghulám Hussain povedal, že našli 32 tiel a konečná bilancia môže byť vyššia. "Končatiny sú stále roztrúsené po veľkej oblasti. Bolo to ako na súdny deň," povedal.
Polícia vylúčila, že išlo o samovražedný útok - metódu využívanú v minulosti militantmi z radov sunnitských moslimov proti šiitom.
Podľa miestneho policajného dôstojníka Rawáta Chána bomba bola umiestnená neďaleko miesta podávania jedla. Ako dodal, vytvorila kráter veľký do dvoch metrov.
Balúčistán, najväčšia ale najchudobnejšia provincia Pakistanu, je dlho dejiskom nábožensky motivovaných násilností medzi sunnitskými a šiitskými militantmi. V ostatnom čase sa tam zintenzívnili útoky kmeňových militantov bojujúcich za väčšiu autonómiu.
Vo štvrtok osem vládnych vojakov zahynulo a 23 utrpelo zranenia v boji s kmeňovými ozbrojencami na okraji mesta Déra Bugtí, asi 250 kilometrov juhovýchodne od metropoly provincie Kvéta. Podľa kmeňových politikov pri viac ako desaťhodinových bojoch zahynulo najmenej 50 príslušníkov kmeňa a viac ako 150 utrpelo zranenia.
V piatok vybuchli bomby v dvoch vlakoch v regióne, ktoré zabili dvoch a zranili deväť ľudí.
Asi 80 percent 150-miliónovej populácie Pakistanu sú sunniti, 17 percent šiiti. Väčšina moslimov spolu žije v pokoji, malé skupiny militantov na oboch stranách však organizuje útoky.
Rozkol medzi sunnitmi a šiitmi sa datuje do siedmeno storočia a týka sa sporu, kto je pravým nástupcom proroka Mohameda.